Dom od developera

Kupujemy pierwszy dom. O czym należy pamiętać.

Kupno domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami przeglądamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym nawale znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeżeli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 60 m² będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też sprawę miejsc garażowych. Teraz jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Zbyt mała będzie blokować, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. Początkowo należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do pracy.

Stare kontra nowe

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje plusy. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy mają swój urok i urokliwe wnętrze. , że odnowienie takiego budynku pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest ważne. Budynek rzadko stoi na pustkowiu. Niezmiernie istotna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z kosztami.

Miejsce wpływa na cenę. Zagadnienie to można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miejskim są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące pieniądze i w takim przypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. Jako pierwsze trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Wnikliwe przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Równie ważną rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok