Klimatyzacje do domu – Montaż Toruń

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane już nie tylko w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest także wykorzystywany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo więc nie zaskakuje jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na powietrze w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 23 a 26°C. Także poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby był w granicach 40-60%. Są to najbardziej komfortowe warunki, w których ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur między pomieszczeniami nie były większe niż 6°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zredukować podmuchy powietrza i przeciągi. Nie należy kierować nawiewu bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tej kategorii im większe wskaźniki, tym mniej energii wykorzystuje klimatyzator.

Zazwyczaj najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę wyliczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zwykle mają gorszą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Żeby funkcjonowanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, żeby odbijały światło słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w utrzymaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzacji. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości czy nawet mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch części: parownika, czyli jednostki wewnętrznej oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki typ klimatyzatora można dostać także w formie multisplit, która od pierwotnej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej jednostki zewnętrznej można podłączyć kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, z uwagi na dość cichą pracę, zajmuje niewiele przestrzeni oraz ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często kupowana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w wybranym miejscu oraz usunięcie go, kiedy nie będzie potrzebny. Wadą jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są trochę mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń oraz zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany oraz właściwie eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną albo usuną wszystkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy możliwym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzatora, wiele firm zajmujących się ich montażem, oferuje utylizację starego urządzenia w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzator do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. To nie jedynie sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków należy doliczyć również przybliżoną wartość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (czyli rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok