Ocieplanie natryskowe pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową stało się popularne, dlatego że ma świetne parametry termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną wartością, dzięki której prześciga inne materiały termicznej izolacji jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, dzięki czemu dobrze przywiera i układa się w zgięciach i w kątach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba docinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwa typy pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie konstrukcją i atrybutami, dlatego pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie nadaje się też w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do izolacji termicznej powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR można także położyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Ponadto piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, na przykład drewno albo elementy metalowe, a także blachę. Wymagane, aby przed natryskiem przestrzeń były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą metodą zdobywamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić profesjonalistom. Żeby przeprowadzić to zgodnie  wytycznymi potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Kategoryzacja na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę uzasadnia inność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą budowę, dzięki czemu jest mocno elastyczna. Pianka PUR po stężeniu staje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale niezbyt chroni przed wodą. Co więcej otwartokomórkowa pianka PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niewielki wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest wysoko wodoodporna. Z tego względu tak często stosuje się ją do ocieplania fundamentów. Niestety nie jest paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR należy wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie UV, więc konieczna będzie uzupełniająca ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec palny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR należy jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu objętości i dopasowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i szybko utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności lub swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie deformuje. Ponadto kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć niewielką wytrzymałość na promienie UV, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, choć jest samo gasnąca. Także w tej sytuacji można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo położenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Strona używa cookies
Ok