Ocieplanie natryskowe poddasza pianką PUR

Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest stosowane, z uwagi na porządne właściwości termoizolacyjne. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych surowców stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą zaletą, wobec której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest metoda nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przylega oraz kształtuje się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy powstawanie termicznych mostów oraz ogranicznie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio nałożona pianka PUR będzie zdatna na długie lata, ponieważ pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, z tego względu są dobre do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie sprawdzi się także w ocieplania natryskowego belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR najkorzystniejsza jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można również położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Co więcej piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można wykonać natrysk na różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Wskazane, by przed natryskiem przestrzeń były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką zdobywamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić profesjonalistom. Żeby wykonać natrysk właściwie niezbędne są sprzyjające warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia rozbieżność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo sprężysta. Pianka ta po wyschnięciu jest półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie obciąża konstrukcji budynku. Co do grubości natryskiwanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, przez co konieczna będzie dodatkowa osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych zalet pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej przestrzeni oraz dostosowanie się do załamań i zakamarków, eliminuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera dużej ilości czasu. W porównaniu do innych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ogrzania budynku. Pianka bez trudu się układa oraz szybko utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, z powodu czego trzyma się na różnych materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Szczególnie ważne jest także to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie emituje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR powstają głównie z jej parametrów. Za wadę możemy przyjąć niewielką wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, czyli pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zastosować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo położenie zbyt małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Toruń

Strona używa cookies
Ok