Okna pasywne w budownictwie

Okna pasywne w budownictwie

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która umożliwia oszczędzanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi mniej więcej 88-120mm, a ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla wsparcia efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o strukturę ram okien pasywnych, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w budownictwie pasywnym wciąż cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, nietrudne czyszczenie oraz stosunkowo niewielki koszt. Żeby jednak okna PCV były ocenione jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz zamieszczenia niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Najczęściej, aby stały się pasywne posiadają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, ale ich główną zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości termoizolacyjne, z tego powodu niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zakupić okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego typu pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tego typu oknach, drewno można wymienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach w głównej mierze kierujemy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niska strata ciepła jest szczególną zaletą pod względem do kosztów przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku pomieszczeń. Niewielkie straty cieplne gwarantują pomniejszenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy oraz klimatyzacji w ciągu lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie budynku albo ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy w porównaniu niepasywnych okien, oszczędności pochodzące z porządnej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać też o dobrej izolacji akustycznej. Właściwie zainstalowane okna pasywne bardzo efektywnie izolują nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń oraz ochronę przed wilgocią oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, natomiast wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć nabywając okna pasywne?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry oraz certyfikaty gwarantujące klasę danego produktu. Najlepiej sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy czy materiał, z którego będzie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają duży wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza oraz tym samym nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie zostanie zamontowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie fachowca, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Zły montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w znacząco zniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Kiedy zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok