Podjazd do domu – z czego budować

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Bazą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć osuwania się, ale także najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, wykonane z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych oraz niedrogich materiałów, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki okaże się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy znacznie usprawnia rozłożenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei pełna dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w chwili, gdy było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej także można dobrac do swojego portfela ze względu na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, różnice temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także minusy. Największą niekorzyść wynika z pogody. Ze względu na deszcze i śniegi lub przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniac kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać sporo czasu. Ponadto, by podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi zostać ułożony we właściwy sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto dzięki naturalnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Przeważnie podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkowy plus, tj. brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd był trwały oraz by spełniał swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia obszernych dziur między nimi, dlatego należy rozmieścić je jeden obok drugiego, a przerwy zalać mieszanką piasku i cementu. Niedpowiednio rozłożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać wyjątkowo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które łatwo możemy dostosować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w czystości, jednak w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kostka brukowa, kamień i beton mają zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Z kolei jeżeli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok