Usługi brukarskie Toruń

Usługi brukarskie Toruń

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była odporna oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania to znaczy podbudowy, aby uniknąć osuwania się, ale także najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie niedrogich materiałów, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dostosowanie formy znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki według ukształtowaia terenu. Z kolei szeroka dostępność w praktycznie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych z uwagi na obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Największą niekorzyść pochodzi z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady lub nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz rosną, niekorzystnie oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać wykonany w prawidłowy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele lat. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są uznawane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, warto wiedzieć, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, aby podjazd stał się trwały oraz aby pełnił swoje funkcje przez wiele lat. Należy unikać pozostawiania sporych przestrzeni między nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Co więcej normalna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych stempli oraz form. Taką metodą możemy uzyskać wyjątkowo ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, jakie łatwo można dopasować do wyglądu ogrodu czy domu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość i wytrzymałość na niszczenie i warunki atmosferyczne. Bez problemu można utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, potrzebna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Tak samo kamień, kostka brukowa i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których istotna jest lekkość mycia. Z kolei jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok