Systemy podlewania ogrodów

Systemy podlewania ogrodów

Jeśli zależy nam na tym, żeby ogród wspaniale wyglądał, najistotniejszym elementem, który zachowa go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody podlewania nie dość, że zabierają dużo czasu i wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często ocenia się, że na równi z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” za nas o potrzebie nawodnienia roślin, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Częste korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne zaledwie w maleńkim ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej podejmuje zakup ogrodowego węża. To zdecydowanie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom da się podłączyć wąż pod kran, co znacznie ułatwia dotarcie do każdego zakątka ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, który umożliwia regulację ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby zakręcania kranu, a także ogrodowe zraszacze, które podpina się pod wąż i które też ułatwiają nawodnienie ogrodu i znacznie zminimalizują nasz wkład ludzkich rąk.

Jeżeli jednak zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, co umożliwia programowanie momentu podlewania. Wadą tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość rozbudowy systemu.

Automatyczne mechanizmy nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja obszernego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich i mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda przyszykowania w postaci rozplanowania i instalacji całego systemu. Zazwyczaj system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest podłączenie programatora, rur rozlewających wodę, podpięcia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które koniecznych do rozprowadzenia wody po samym ogrodzie. Nie trzeba się martwić tym, że system musi zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Pośród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy parę odrębnych rodzajów, które można zastosować do nawodnienia ogrodu. Sprawdzają się one wspaniale jako element całego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są mocno popularne z tego powodu, że ich główną zaletą jest równomierne nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za siłę wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one bardzo niskie, a ich fundamentalną zaletą uznajemy to, że po wykonaniu czynności podlewania chowają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są kupowane, ze względu na to, że mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie sprawdzają się w nawodnieniu trawników i posiadają sporo funkcji i są lepsze pod względem jakości w zestawieniu do zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą tworzeniu delikatnej mgiełki, dlatego okażą się najlepsze w przypadku roślin, które nie potrzebują zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle służą one nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Co więcej jest to system bardzo ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące stworzono z przewodów ze specjalnymi kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo wydajnie nawadniają rośliny dając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do podlewania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt rozbudowanych żywopłotów. Ogromną zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, gdzie rośliny rośliny porastają w odstępach.

Ogrody Toruń

Strona używa cookies
Ok