Bezpieczne i efektowne balustrady schodowe

Bezpieczne i efektowne balustrady schodowe

Nogi drewniane nóżki do mebli akcesoria meblowe nogi drewniane sklep

W miejscach, w których umieszczone są schody, muszą zdecydowanie być zbudowane balustrady o konkretnej wysokości. Jest to ten fragment domu, który ma zapewnić asekurację wszystkim domownikom – w szczególności najmłodszym oraz seniorom. Dzisiaj istnieje tyle rodzajów barier, że doprawdy jest w czym wybierać. Trzeba wymienić tutaj chociażby balustrady ażurowe oraz kompletne. Pierwsze pomiędzy tralkami posiadają elementy zapełniające prześwitujące, przykładowo przygotowane ze szkła. Balustrady całkowite montuje się we wnętrzu budynków publicznych i są wykonane zazwyczaj z niezmiernie mocnego surowca, m in. cementu. Można je niewątpliwie umieścić w mieszkaniu dwupoziomowym bądź budynku jednorodzinnym, ażeby urozmaicić charakter wnętrza ciekawą konstrukcją.

Wybrać balustradę ażurową czy pełną?

Po pierwsze warto jest przemyśleć sobie dokładnie: czy stopnie razem z z balustradą będą częścią wyeksponowaną w mieszkaniu, czy będą spełniały wyłącznie funkcję pożyteczną (oraz mają wtapiać się w otoczenie)? Dobrze jest zastanowić się, jakie artykuły będą odpowiadać, jak ma prezentować się cała konstrukcja i jaką ilość pieniędzy możemy wyłożyć na jej zbudowanie. Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, ażeby dostosować wybrane części do rodzaju pomieszczenia, np. ładnie zdobionych nóg drewnianych w starodawnych meblach, drewnianych osłon na podłokietniki bądź wycinanych poręczy.

Balustrada może być zamontowana jedynie po jednej stronie stopni, jeżeli po drugiej mieści się ściana. Może być też specjalnym elementem w domu – w przypadku kiedy konstrukcje ulokujemy po obu częściach. Jeżeli jesteśmy w okresie aprobaty projektu budynku, musimy uwzględnić również schody z barierkami. Architekt, który stwierdza, że są bezużyteczne, na pewno nie jest ekspertem. W szczególności, jeśli podtrzymuje, że będziemy mieli dużo swobodnej przestrzeni oraz takie ograniczenia wcale nie są konieczne. Korzystniej zainwestować w coś, co powinno chronić przed upadkiem, a często utratą życia.

Kiedy przymocować balustrady?

Możemy to zrealizować w trakcie budowy stopni – w miejscach, gdzie mają widnieć tralki są mocowane dodatkowe pręty (zaraz potem są zabierane). Inną możliwością jest skonstruowanie balustrady po wzniesieniu schodków. W owym przypadku należy przewiercić ostrożnie wloty oraz rozlokować konstrukcję. Doskonałym pomysłem jest umieszczanie bariery na brzegach schodów, przez co strefa do chodzenia mówiąc w skrócie nie zwęża się aż tak mocno. W niektórych mieszkaniach mamy możliwość zobaczyć też konkurencyjne rozwiązanie. Jeżeli przymocowanie poręczy jest niewykonalne ze względu na ilość przestrzeni, wówczas mocuje się stojące zapory. To one odgraniczają przestrzeń otwartą od stopni oraz zapewniają domownikom bezpieczeństwo.

Każda balustrada bez względu na typ musi koniecznie utrzymać dorosłego człowieka, jaki z rozpędu na nią wpada. Chodzi o to, żeby zatrzymała jego ciężar i absolutnie nie była dodatkowym czynnikiem prowadzącym do wypadku. Inną rzeczą jest zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym dzieciom, które w czasie rozrywki będą chciały chować głowę pomiędzy pręty. Odstęp tralek nie może być zatem mniejszy niżeli 12 cm. W innym przypadku musimy przygotować się na likwidowanie prętów oraz zapełnienie balustrady czymś innym. Dodatkowo bariery powinny być odseparowane od ściany na nie mniej niż 5 cm, a więc w takim dystansie, ażeby można było mocno złapać się balustrady. Elementy szklane bezwzględnie muszą mieć podwyższone parametry. W przypadku potłuczenia maleńkie kawałki nie mogą okaleczać.

Z ilu elementów składa się balustrada?

Tralki – to po prostu proste drążki jakie są montowane w ziemi. Do nich przyczepia się poręcz oraz wypełnienie. Wielu producentów akcesoriów meblowych jest w stanie stworzyć tralki standardowe, tralki skręcone czy tralki luksusowo rzeźbione. Muszą znakomicie komponować się z otoczeniem. Tralki drewniane są wykonywane z najwyższej jakości drewna, przykładowo bukowego. Oprócz wnętrz można je umieszczać na balkonach. Przeważnie są najefektowniejszym fragmentem balustrady, jeżeli przygotuje je zawodowy rzemieślnik.

Poręcze – inaczej pochwyty, czyli te elementy balustrady, za jakie najzwyczajniej w świecie chwytamy wchodząc po schodkach. Wiodą wzdłuż schodów oraz zapewniają mocne wsparcie. Muszą być dopasowane do charakteru balustrady, mówiąc w skrócie nie powinna ślizgać się po nich ręka i muszą mieć odpowiednią wielkość.

Uzupełnienie balustrady – więc część balustrady, jaka zajmuje miejsce pomiędzy tralkami. Zwykle stawia się tu części mające powstrzymać upadek. Mogą być skonstruowane z gęsto przymocowanych tralek, zdobionych kolumienek drewnianych, szkła w metalicznych obramowaniach albo z metalu o dowolnym układzie.

Balustrada z drewna do klasycznego domu

Spora liczba kontrahentów zazwyczaj kupuje balustrady z drewna, bowiem sprawdzają się w każdym domu niezależnie od aranżacji. Można wybrać klasyczne, surowe kolumienki albo elegancko zdobione. To samo tyczy się pochwytów. Drewno jest surowcem łatwym w obróbce, w ogóle nie wychładza dłoni i możemy je zaimpregnować (albo pomalować na wybrany kolor). Dobrze jest przymocować poręcz z identycznego drewna, z jakiego są zrobione schody (ponieważ w innym przypadku nie będzie prezentowało się to stylowo). Dobrze jest też mieć na uwadze, iż drewniane fragmenty nadają pomieszczeniom stateczności, zatem są idealne wyłącznie do dużych mieszkań.

Jeżeli chcesz wiedzieć dużo więcej kliknij w link – Nogi drewniane sklep

Strona używa cookies
Ok