Kupowanie domu – na co zwrócić uwagę?

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Miesiącami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale odszukać tę, która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przemyśleć należy też sprawę garaży. Obecnie jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. . Zbyt mała będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od pośrednika. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z rozplanowaniem przestrzeni, a jednocześnie dochodzi odczucie nowości. Używany dom także ma swoje zalety. Bardzo często znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to szczegółowo przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy posiadają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. , że odnowienie takiego budynku pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i zbliżoną nieruchomość w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do zweryfikowania. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeczytanie papierów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną sprawą na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to istotna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Więcej informacji ze świata nieruchomości —> http://mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok