Czym wyróżnia się dobra księgowa

Czym wyróżnia się dobra księgowa

Po czym poznać dobrą księgową?

Znalezienie świetnej księgowej to najważniejszy etap dla wszystkich, którzy zaczynają firmę lub oczekują pomocy w zakresie zagadnień księgowych. Niezliczona liczba przepisów, obowiązków, podatków i zobowiązań sprawia, że dla wielu sprawy księgowe są trudniejszą wśród elementów prowadzenia działalności. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli firm sięga po usługi księgowe w biurach księgowych. Wybór najlepszej księgowej ma więc spore znaczenie. To od wiedzy i doświadczenia księgowej zależy jakość pracy i odpowiedność ważnych rozliczeń, dlatego wybierając księgową powinno się zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty.

Najistotniejsze cechy charakterystyczne dobrej księgowej

Bez względu na to, czy znajdziesz księgową do przedsiębiorstwa, czy przeniesiesz własne sprawy z zakresu księgowości pod opiekę biura rachunkowego, najbezpieczniej jeżeli sprawdzisz parę ważnych cech, jakie świadczą o tym, że księgowa zna się na swojej pracy i warto nawiązać współpracę. W większości przypadków nie wystarczy uzyskać wykształcenia, istotne są także dodatkowe cechy, jakie zapewnią księgowej dobrą pracę.

Wykształcenie kierunkowe jest rzecz jasna bazą, ale to niejedyna cecha charakterystyczna. Warto podkreślić, że zaawansowanie nauczania również może się różnić. Studia kierunkowe są absolutnym minimum. Jeśli jednak księgowa aktywnie się rozwija, bierze udział w niezależnych od studiów szkoleniach i wciąż rozwija swoją wiedzę, ma większe szanse , że zdobędzie pracę na lepszym stanowisku. Im wyższe stanowisko księgowej, tym większy zakres wiedzy, a wobec tego szersze możliwości rozwoju firm. Dlatego samoszkolenie i nieustanne podnoszenie swoich kompetencji również ma ogromną wartość. W prawie stale coś jest odmieniane, więc aktualizowanie wiedzy wzmacnia wartość księgowej.

Kolejnym kluczowym aspektem jest ilość lat doświadczenia. Znaczna część przyszłych księgowych otwiera przed sobą drzwi kariery zaczynając od staży i praktyk jeszcze w ciągu studiów. Im więcej czasu księgowa w branży księgowej, tym ma większą wiedzę, zetknęła się z wieloma problemami i sytuacjami gdzie była konieczność współpracy z klientem i wie, w jaki sposób jak im zaradzić. Doświadczenie zestawione ze stałym podnoszeniem kompetnecji sprawia, że księgowa ma szansę mądrze używać swoją wiedzę w kontakcie z klientem.

Warto zauważyć, że sposób współpracy z klientem także nie powinno być bez znaczenia. By praca pomiędzy klientem a księgową miała sens, księgowa musi mieć odpowiednie cechy charakterystyczne umożliwiające łatwą pracę z klientami. Dbanie o przyjazną atmosferę to element, który umożliwi klientom czuć się pewnie, natomiast o wiele wyższą wartość mają cechy jak np. terminowość, rzetelność oraz staranność. Dzięki temu klienci nie muszą się martwić, wiedząc, że księgowe sprawy przedsiębiorstwa znajdują się w odpowiednich rękach, a niezbędne zestawienia, deklaracje czy sprawozdania będą przygotowane terminowo.

We współczesnej księgowości spora część biur rachunkowych używa rozwinięte technologicznie systemy informatyczne wspomagające zarządzanie firmą. Umiejętność używania programów księgowości i umiejętne wykorzystywanie ich w trakcie pracy, nie tylko przekłada się na automatyzację pracy i jest kolejną kompetencją, jaką dobrze mieć w tej branży, ale również przynosi korzyści dla właściciela firmy. Nowoczesne programy przechowują wszystkie istotne dane i usprawniają przygotowywanie koniecznych wyliczeń, a to po to, aby sprawy z zakresu księgowości załatwiane były porządnie i terminowo.

Ostatnią wśród najważniejszych cech dobrej księgowej jest umiejętność komunikacji. Wszystkie opisane cechy, np. doświadczenie, wiedza itp., mogą nie zdać egzaminu, jeśli księgowa nie umie dzielić się wiedzą. W księgowości nie możemy dopuszczać do nieporozumień, z tego względu zdolność komunikacji jest niezwykle ważna. Często dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych, dlatego że dzięki temu księgowa może obsługiwać przedsiębiorstwa, jakie otwierają się na zagraniczny rynek.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Jakie są stanowiska pracy w księgowości

Niezależnie od etapu, na jakim odnajduje się księgowa, na poszczególnych etapach jej działanie wnosi wartościową pomoc dla właścicieli firm. Głównie w biurach rachunkowych możemy zobaczyć jasny rozdział stanowisk, jakie różnią się między sobą obszarem zadań, obowiązków i wiedzą. Najlepiej jest, kiedy działalnością może zająć się szersza kadra księgowa, ale także w mniejsze biura rachunkowe doskonale radzą sobie ze świadczeniem wielu usług.

Najistotniejsze stanowiska to główna księgowa na najwyższym stanowisku w biurze rachunkowym, to jest osoba z największym doświadczeniem i umiejętnościami i wiedzą; samodzielna księgowa z określonym konkretnie obszarem obowiązków w księgowości i starszy księgowy specjalizujący się w określonym zakresie pracy. Ponadto w biurze rachunkowym są też kolejne mniejsze, ale nadal istotne stanowiska: młodszego księgowego, a więc osobę z mniejszym doświadczeniem, ale szeroką, ugruntowaną i rzetelną wiedzą, a także kadrowych odpowiadających za sprawy związane z pracownikami i ich wynagrodzeń. Najmniejsze pole działania mają fakturzyści, a więc osoby których praca opiera się o wprowadzanie dokumentów do programów księgowych i asystenci w księgowości będący na starcie swojej pracy w księgowości.

Dzięki temu widzimy, że funkcjonujące biura rachunkowe mają wiele do zaoferowania. Niezależnie od stanowiska, praca każdej z osób rozliczających sprawy księgowe przedsiębiorstwa zapewnia wysokiej jakości obsługę . Korzystając z usług specjalistów tylko się na tym zyska.

Strona używa cookies
Ok