W jaki sposób założyć działalność gospodarczą i dlaczego opłaca się zatrudnić księgową

W jaki sposób założyć działalność gospodarczą i dlaczego opłaca się zatrudnić księgową

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Utworzenie firmy to spore  wyzwanie, dlatego że już na starcie potrzeba wiedzy, w jaki sposób działalność będzie funkcjonowała. Z tego względu znaczna część raczkujących przedsiębiorców zwraca się w tym celu po wsparcie profesjonalnej księgowej. Opłaca się zdecydować się na taki krok, dlatego że w biurach rachunkowych znajdują się fachowcy, jacy odnajdują się w obowiązujących ustawach i niezbędnych dokumentach. Z uwagi na to rozpoczęcie współpracy, szczególnie długofalowej może przynieść firmie wiele plusów.

Podstawowymi pytaniami, jakie musi sobie zadać osoba planująca założyć działalność są pytania o charakterystykę i zakres działania. Ten kto prowadzi firmę musi wiedzieć, jakie chce świadczyć usługi albo jakie oferować towary. Powinno się odgórnie określić liczbę pracowników, współwłaścicieli i tym samym uzależnioną od tego formę działalności gospodarczej. Już na starcie warto określić formę opłacania podatków i składek, a także dowiedzieć się, czy planowany obszar działania firmy wymaga wstąpienia do VAT-u. W trakcie zakładania działalności biuro rachunkowe z pewnością odpowie na wszelkie ważne pytania, a oprócz tego pomoże wypełnić wniosek do CEIDG niezbędny do tego, żeby zacząć firmę.

Co należy przygotować zanim założysz firmę

Bazowym obszarem, jaki powinno się mieć przygotowany to charakter działalności. Tworząc firmę przedsiębiorca powinien mieć ciekawy pomysł na swoją firmę. Znaczna część osób na tym etapie opracowuje biznesplan i na bazie niego ustala, czym będzie zajmowała się firma, jakie usługi bądź towary będzie dostarczać i kim będzie klient, jaką metodą będzie się rozliczać, jaki będzie miała status prawny itp. Dodatkowo warto już w tej chwili uzyskać elektroniczny podpis kwalifikowany. Niemal co druga księgowa poleci osobie zakładającej formę pozyskanie podpisu elektronicznego albo profilu zaufanego. Wszystko ze względu na to, że mienie tego profilu czy podpisu oznacza podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych czy również umów w sposób elektroniczny, a za sprawą tego oszczędza czas, ponieważ zmniejsza zobowiązanie docierania do urzędów w istotnych sprawach. Tak podpisany dokument da się przesłać również elektronicznie i posiada to taką samą wartość, jak dokument odręcznie podpisany.

http://taxbiuro.net/

Wybór formy wniosku do CEIDG i jego odpowiednie wypełnienie

Aby zgodnie z wymogami założyć działalność przedsiębiorca musi zapisać ją do CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej) wypełniając przeznaczony do tego wniosek. Jest to specjalny, ogólnodostępny rejestr firm prowadzonych w Polsce. Wniosek składa się na wydruku papierowym z osobistym ręcznym podpisem z obowiązkiem dostarczenia go osobiście do odpowiedniego urzędu albo drogą elektroniczną, którą należy podpisać dokument podpisem kwalifikowanym albo zaufanym profilem, a po tym przesłać do urzędu.

Księgowa w wybranym biurze rachunkowym z pewnością pomoże wypełnić kolejne części wniosku. Każde z nich musi zostać wypisane prawidłowo, dlatego że za używanie fałszywych danych grozi odpowiedzialność karna, co przedsiębiorca również dowie się w biurze rachunkowym. Jeśli okaże się, że jakieś dane zmienią się albo z jakiegokolwiek powodu będą niepoprawne, bez oporu da się je zaktualizować. Używanie usług księgowej już na starcie zapewnia, że wniosek zostanie poprawnie wypełniony. Jeśli to początek nadchodzącej współpracy z księgową, w formularzu jest pole do dodania nazwy i numeru NIP biura księgowego, jakie będzie rozliczało przedsiębiorstwo w zakresie księgowości.

Wpis do CEIDG jest darmowy z uwagi na to nowi właściciele firm powinni uważać na wyłudzenia wysyłane w wiadomości o wymaganiu opłaty. Spora ilość biur rachunkowych rozlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako własną usługę, a jeśli tak jest, zwykle jest to minimalna opłata za wiedzę i pracę księgowej.

Kiedy właściciel firmy ma obowiązek rejestrować się do VAT

Przystąpienie do VAT nie jest obowiązkowe dla każdego, ale są pewne rodzaje działalności , jakie są wymagane do przystąpienia do VAT-u. Na przykład podatek od towarów i usług obowiązuje osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne nie mające prawnej osobowości, ale tworzące osobiście działalność gospodarczą, np. handlowcy, producenci, rolnicy lub usługodawcy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, oraz działalności ściągających długi. Pełna lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u również nie jest trudne. Wystarczy przesłać wniosek VAT-R, jaki trzeba złożyć przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług. Również w tej kwestii księgowa może pomóc.

Czy warto zatrudnić księgowego

Żeby prawidłowo tworzyć firmę nie wystarczy prawidłowo uzupełniać wnioski. Księgowa zna wszelkie szczegóły rozliczania, żeby klient zyskiwał jak największą ilość korzyści i przejmował się rozliczaniem bez pomoc. Przekazanie dokumentów księgowej będzie początkiem rzetelnej pracy i przygotowywaniu rozliczeń w terminie. Księgowa pamięta konieczne przepisy, a dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności, umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z ulg i odliczeń. Kontakt z księgową też jest łatwy i bazuje na dobrej relacji. Szybki przepływ wiedzy tylko pokazuje, jak istotna jest współpraca pomiędzy klientem a księgową. Warto zauważyć, że biuro rachunkowe, z którym przedsiębiorca rozpocznie działalność, będzie znać tę firmę od podstaw i dzięki temu będzie nieść wsparcie w odmiennych obszarach pracy.

Strona używa cookies
Ok