Implant dentystyczny w klinice – czy to warto?

Implant dentystyczny w klinice – czy to warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe zastępują braki po utracie zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i najbardziej trwałych uzupełnień protetycznych. Po prawidłowo przebytym leczeniu korzeń implantu jednoczy się z kością, a ustawiona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Za pomocą implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze braki, a nawet pełen komplet zębów. Implanty są także trwałym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębów jest ich trwałość. Przyjmuje się, że odpowiednio umieszczony implant może posłużyć właściwie całe życie. Zgrane z tkanką kostną, pomimo upływu lat nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie sprawiają problemów. Co więcej wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty dentystyczne nie zmieniają położenia i nie dopuszczają do tego, żeby np. założona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Dla kogo przeznaczony jest implant zęba?

Generalnie implantów nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest również aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces wzrostu szczęki.

Wiele czynników nie odbiera całkowicie możliwości zastosowania implantów stomatologicznych, ale powinny być one omówione z dentystą. Są to np. osoby ze zdiagnozowanymi wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą potrzebują również ci pacjenci, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty stomatologiczne proponują sporo możliwości odbudowy estetyki uśmiechu. Czasami bywa tak, że pacjent wymaga wymiany wielu zębów, a czasami pełnego łuku.

Dentysta protetyk posiada dostępnych parę metod, ale obecnie zwykle wybieranymi sposobami są implanty albo zastosowanie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż oba te rozwiązania doskonale radzą sobie z bezzębiem, oba posiadają zarówno minusy i plusy. Czasami używanie protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta przez na przykład nietypowe uwarunkowania budowy jamy ustnej. Takie protezy nie są też wieczne. Co parę lat powinno się kupić nową protezę, dlatego że z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były jako nowe.

Aplikacja implantów stomatologicznych z kolei zabiera znaczną ilość czasu z uwagi na na potrzebę wszczepienia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy, a za to implant może przetrwać do końca życia. Implant przed założeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi scalić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?

Głównym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów gwarantuje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były z reguły wyrywane.

Natomiast implanty zastępują naturalne zęby, a obok tego nie niszczeją, o ile pacjent właściwie dba o higienę , implanty pozostają nienaruszone dożywotnio. Dlatego też nie ma potrzeby martwić się bólem i dolegliwościami, a usunięcie zniszczonego zęba i wymiana go na implant , jest zwykle rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Co robić po zabiegu wszczepienia implantu ?

Na początku powinno się nie przygotowywać gorących potraw oraz ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie powinno się wykorzystywać obszaru jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają również sprawdzanie placami i językiem miejsca implantu, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia albo podrażnień. Powinno się odstawić alkohol oraz papierosy, ze względu na to, że wstrzymują proces zrastania się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego.

Bardzo istotne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń stomatologa. Obowiązkowe jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz odwiedzanie stomatologa, gdy tylko pojawią się alarmujące objawy.

Branie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych powinno odbywać się tylko według zaleceń dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez wiedzy lekarza może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Wykazują one zastosowanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant zęba?

O implanty zębów powinno się dbać dokładnie tak jak o nasze zęby. Podstawą jest systematyczne szorowanie chociaż dwukrotnie na dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby czyścić miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębów nie ulegają próchnicy ani korozji, powinno się troszczyć się o nie z zbliżenie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach resztki jedzenia zaczną gromadzić się przy linni dziąseł. To jest początkiem powolnego obniżania się dziąseł. Wtedy z reguły pokazuje się  tytanowa śruba implantu stomatologicznego, w ten sposób tracąc dobry wygląd. Ponadto najlepiej minimum 2 razy na rok odwiedzić klinikę dentystyczną na wizytę kontrolną.

Strona używa cookies
Ok