Implantologia – Toruń

Implanty w jeden dzień w gabinecie dentystycznym

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że leczenie w gabinecie dentystycznym z reguły rozkłada się na parę spotkań. Szczególnie w przypadku zabiegów z dziedziny ortodoncji oraz chirurgii stomatologicznej. W tych czasach metody leczenia umożliwiają dentystom na skrócenie czasu, jaki pacjent przeznacza na leczenie stomatologiczne. Dzięki najnowszym sposobom implantologicznym gabinety dentystów dają możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Piękny uśmiech podczas jednej wizyty? Wydaje się niemożliwe, a jednak szybka odbudowa zębów jest możliwa już niemal od razu.

Implanty w jeden dzień? Wygodna alternatywa dla innych zabiegów protetycznych

Czym jest implant w jeden dzień i dlaczego różni się od innych wszczepów implantologicznych? Różnica między typowym zabiegiem aplikacji implantów zębów w gabinecie dentystycznym, a natychmiastową aplikacją implantów w jeden dzień, bazuje na metodzie umieszczania implantów. Zwykle wszczepiane są tzw. implanty dwufazowe. Ten typ leczenia stomatologicznego odznacza się tym, że w pierwszym etapie wstawiany jest implant, a następnie w drugiej fazie stomatolog mocuje protezę. Te dwie fazy przerywa długotrwały czas osseointegracji, tj. czas, w którym implant łączy się z kością szczęki lub żuchwy. Dopiero gdy implant zębowy oraz kość złączą się na dobre, nadbudowa protetyczna może zostać osadzona przez stomatologa.

W momencie wszczepiania zębów w jeden dzień, używane są implanty jednofazowe, w których pełna procedura wszczepienia implantów oraz osadzenia protezy zamyka się w trakcie jednej wizyty. Warto jednak nadmienić, że procedurę osadzenia protezy w jeden dzień muszą wyprzedzać szczegółowe badania diagnostyczne u stomatologa, by cały proces leczenia dentystycznego był jak najbardziej bezpieczny i precyzyjny. Na podstawie diagnoz stomatolog sporządza treściwy plan leczenia dentystycznego i szablony, które są potrzebne do przygotowania modelu protezy. Natomiast sam zabieg natychmiastowej aplikacji implantów przebiegnie w jeden dzień. Warunekiem uzyskania pięknego uśmiechu w jeden dzień jest doskonały stan zdrowia kości oraz jamy ustnej pacjenta. Inaczej wcześniej potrzebne okaże się leczenie u dentysty, by później nie ryzykować ewentualnych powikłań w miejscu wszczepu.

Jak wygląda leczenie implantami w jeden dzień

Początkowym etapem leczenia implantami w jeden dzień jest całkowita konsultacja dentystyczna. Na tym etapie przygotowywane są wszystkie elementy konieczne przed wysłaniem pacjenta na właściwy zabieg. Stomatolog ocenia stan jamy ustnej, zębów i kości pacjenta oraz personalne uwarunkowania. Jego rolą jest także pobranie odpowiednich wycisków, za pomocą których stomatolog protetyk spreparuje właściwą protezę. Co więcej pacjent ma do wyboru wiele możliwości. W zależności od ilości braków zębowych, może wybrać różne nadbudowy protetyczne. Przy małych brakach wystarczy most protetyczny lub korona protetyczna. W sytuacji całkowitego bezzębia zwykle sugerowana przez stomatologów jest technika osadzenia protezy całkowitej na 4 lub 6 implantach metodą All on 4 albo All on 6. Na tym etapie stomatolog ustala także koszt implantów i całego leczenia.

Drugą fazą zębów w jeden dzień jest właściwy zabieg, przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym. Na tym etapie stomatolog aplikuje 4 lub 6 implantów dentystycznych, a zaraz za tym bezpośrednio tymczasowe uzupełnienie protetyczne. Z jakiego powodu mówimy o protezie tymczasowej? Bez względu na metodę – implantów jedno- czy dwufazowych – śruba, czyli podstawa implantu, musi zespoić się z kością, a zabiera trochę czasu. Tymczasowa proteza zapewnia pacjentowi pełną wygodę oraz właśnie założenie takiej tymczasowej odbudowy stomatologicznej pozwala na zdobycie pięknego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent opuszcza gabinet stomatologiczny z stabilnym oraz uzupełnionym uśmiechem w jeden dzień, jakiego może używać dokładnie tak, jak z naturalnych zębów. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe chroni implanty oraz pozwala im na spokojny proces zespojenia z kością, a także wygląda całkiem naturalnie.

Finalny etap leczenia dentystycznego implantami w jeden dzień przebiega już po zespojenia z kością implantów, gdy tymczasową protezę zastępuje właściwa proteza. Z reguły na taki zabieg należy umówić się z dentystą po kilku miesiącach. Z całą pewnością ten etap również będzie uwzględniony w czasie sporządzania planu leczenia stomatologicznego. Właściwa proteza przygotowywana jest z najwyższej klasy surowców i dopasowana do każdego pacjenta, co sprawia, że spełni swoją rolę do końca życia. Jedynym wymaganiem, jest zachowywanie pełniej higieny i stałe konsultacje stomatologiczne. Wszelkie instrukcje stomatolog omawia z pacjentem podczas kontrolnych wizyt. To istotne, by wiedzieć, jak dbać o swoje implanty!

Implanty w jeden dzień – All on 4 albo All on 6

Jednodniowe zakładanie implantów zazwyczaj odbywa się w 1 z 2 systemów używanych przed stomatologów implantologów. Z reguły aplikuje się je u osób dotkniętych całkowitym bezzębiem. Obie te metody są sposobem otrzymania wspaniałego uśmiechu w jeden dzień. Różnica dotyczy ilości implantów, na których będzie oparta proteza. Do wyboru protezę można oprzeć na czterech lub na sześciu implantach. Nieważne, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, każda z nich gwarantuje dobrą stabilizację uzupełnienia protetycznego, a przecież to jest dla nas ważne najbardziej. All on 4 oraz All on 6 dają stabilne oparcie dla protezy, która dzięki temu nie wysuwa się, nie rusza i nie wypada w ciągu mówienia lub jedzenia. Takie systemy implantów w jeden dzień, dentyści zalecają w głównej mierze osobom, które utraciły cały łuk zębowy. Dzięki zastosowaniu zaledwie 4 lub 6 implantów, cena dentystycznego leczenia implantami w jeden dzień, są zdecydowanie pomniejszone, a pacjent wychodzi ze swoim nowym pięknym uśmiechem w jeden dzień

Strona używa cookies
Ok