Invisalign – przezroczysty aparat na zęby

Invisalign – przezroczysty aparat na zęby

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat

Aparat ortodontyczny Invisalign to nowoczesna technologia leczenia wad zgryzu. Niewidoczne nakładki przywędrowały do Polski Z Ameryki i obecnie są w ofercie wielu ortodontów w Toruniu. Niewidoczny aparat Invisalign to wyjątkowe rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą uniknąć leczenia zwykłym aparatem zębowym.

ortodonta toruń

Co to jest właściwie Invisalign?

Aparat ortodontyczny Invisalign koryguje wadę uzębienia przy pomocy silikonowych nakładek, czyli alignerów, które tworzy się ze specjalnego materiału termokurczliwego. W przeciwieństwie do klasycznych aparatów ortodontycznych, aparat Invisalign nie jest aparatem stałym. Pozwala to na wygodne noszenie i zapewnia większą elastyczność. Aparat Invisalign można zdjąć przed jedzeniem. Istotne jest, by aparat nosić na zębach 22 godziny w ciągu dnia. Na uwagę zasługuje też fakt, że samo leczenie nakładkami zębowymi Invisalign trwa szybciej niż w wypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

ortodonta toruń

Niewidzialny aparat ortodontyczny – jak to działa oraz jaki jest przebieg leczenia?

Aparat zębowy Invisalign koryguje wady zgryzu poprzez specyficzny nacisk na wybrane zęby. Noszony przed właściwą ilość czasu sprawia, że zęby delikatnie przemieszczają się. Niewidzialne nakładki ortodontyczne – alignery pacjent wymienia co dwa tygodnie na nowe, których ułożenie różni się od poprzednich. Taki proces noszenia i wymiany trwa tak długo, gdy wada zgryzu pacjenta będzie całkowicie skorygowana.

Proces leczenia zaczyna się od diagnostyki w gabinecie wybranego ortodonty. Ortodonta zbiera wywiad od pacjenta i przeprowadza podstawowe badania diagnostyczne. Następnie zleca zdjęcia RTG i wycisk szczęki. Podczas wizyty diagnostycznej pacjent dostaje również komputerowy model uzębienia, który pozwala ujrzeć efekt procesu leczenia aparatem zębowym Invisalign ortodonta toruń.

Na podstawie wykonanego modelu cyfrowego lekarz ortodonta toruń wręcza pacjentowi zestaw przezroczystych nakładek zębowych, które pacjent zakłada zgodnie z zaleceniami swojego ortodonty. Ortodonta wyznacza także długość trwania leczenia zgryzu pacjenta.

Kontrole w gabinecie lekarza ortodonty odbywają się co 6-8 tygodni, więc są dużo rzadsze niż w wypadku leczenia zwykłym aparatem zębowym. Podczas takiej wizyty ortodonta zweryfikuje postępy w korekcji i wręczy pacjentowi nowe nakładki ortodontyczne.

Jakie są zalety wynikające z leczenia aparatem zębowym Invisalign?

Bez wątpienia największą zaletą leczenia Invisalign jest niewidoczność samych nakładek ortodontycznych. Nakładki trzymane na zębach są właściwie wcale niewidoczne dla otoczenia. Dodatkowo aparat można zdjąć przed każdym posiłkiem, jak i także na przykład przed istotnym spotkaniem.

Czas leczenia jest znacząco krótszy niż korekcja zwykłym aparatem zębowym. Gdy wada zgryzu jest niewielka, korekcja może trwać jedynie kilka miesięcy.

Aparat ortodontyczny Invisalign to także niezwykła wygoda i komfort noszenia. Alignery są zaprojektowane ze specjalnego materiału termokurczliwego, dlatego są pozbawione metalowych elementów. Oznacza to, że ryzyko otarć i zranień jest minimalne.

Przez swoją mobilność, nakładki ortodontyczne Invisalign bez wysiłku można utrzymać czyste. Najlepszym sposobem podczas czyszczenia aparatu jest użycie szczoteczki . Aparat Invisalign należy czyścić po każdym posiłku. Ponadto pacjent nie potrzebuje zmieniać swoich nawyków higienizacji jamy ustnej. Wystarczy jedynie zdjąć nakładkę przez myciem zębów.

aparat ortodontyczny toruń

Noszenie aparatu ortodontycznego na zębach nie powoduje, że pacjent ma problemy podczas mówienia. Takie komplikacje mogą wystąpić w początkowych dniach po rozpoczęciu korekcji.

Jakie wady koryguje się z pomocą aparatu zębowego Invisalign?

Leczenie niewidzialnymi nakładkami zębowymi Invisalign sprawdza się w wypadku zarówno dużych wad zgryzu, jak i tych delikatnych wad. Leczenie polecane jest zwłaszcza polecane osobom zmagającym się z przerwami między zębami, zgryzem krzyżowym, zgryzem głębokim, przodozgryzem lub stłoczeniem zębów.

Przerwy między zębami

Są to małe lub znaczne przerwy między pojedynczymi zębami. Wada pojawia się, gdy szczęka jest za duża w stosunku do zębów.

Zgryz krzyżowy

Zgryz krzyżowy występuje, gdy pacjent zamyka usta, a wtedy niektóre zęby dolne zakrywają zęby górne. Taka nieprawidłowość powoduje, że zęby ścierają się ze sobą, powodując znaczne uszkodzenia.

Zgryz głęboki

To wada, która objawia się zbyt głębokim pokrywaniem zębów górnych na zęby dolne. Rezultatem są liczne problemy, na przykład zużycie się zębów lub ból w szczęce. Gdy wada nie jest poddana korekcji u ortodonty, może dojść do kompletnego starcia zębów dolnych oraz ich martwicy.

Przodozgryz

Przodozgryz jest wadą odwrotną – to nachodzenie zębów górnych na dolne. Cechą, która wyróżnia tą wadę jest wysuwanie się zębów dolnych w przód. Często jest to problem samej żuchwy, więc dolnej szczęki, która wystaje za bardzo w przód.

Stłoczenie zębów

Tę nieprawidłowość charakteryzuje szczęka, która nie potrafi zmieścić wszystkich zębów. Pacjent, który zmaga z tą wadą, nie ma wystarczającego miejsca w żuchwie na zmieszczenie wszystkich zębów na łuku zębowym.

Ortodonta Toruń

Strona używa cookies
Ok