Radiologia w gabinecie dentystycznym

Rentgen zębów u stomatologa

RTG w gabinecie dentystycznym służy głównie trafnej diagnozie problemu. Stomatolodzy przeprowadzają prześwietlenia radiologiczne, żeby mogli zdobyć potrzebne dane na temat położenia i stanu zębów w jamie ustnej. Z reguły pozwala to na zauważenie problemów, niewidocznych, w czasie rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia w gabinecie dentystycznym to po prostu rentgenowskie prześwietlenia zębów. Z reguły te prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe zapisuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością zdjęcia punktowego jest to, że dokładnie ukazuje poszczególne zęby, co upraszcza stomatologowi diagnozę. Natomiast rentgen zębów zewnątrzustne pokazuje cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne wskazuje umiejscowienie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań radiologicznych w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u stomatologa przydatne są dla odmiennych specjalizacji w dentystyce. Zwykle, specjalistycznego wykorzystania radiologii, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

Rentgen zębów przynosi efekty diagnostyce chorób dziąseł, zębów, okołowierzchołkowych tkanek, stanów zapalnych, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne zaliczają się także jako podstawowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają wcześniejszego oznaczenia położenia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak rozległą lukę wynikającą z utraty zęba albo zębów, trzeba uzupełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku i doznał urazu zębów lub szczęki, stomatolog także wysyła go na przeprowadzenie radiologicznych badań. Rentgen zębów uwidacznia  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeżeli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a ponadto jest koniecznym elementem diagnostyki nowotworów.

Z reguły stomatolog zleca powtórzenie zdjęć radiologicznych po ukończeniu leczenia, żeby stwierdzić jego efekty.

Jak przebiega RTG zębów w gabinecie dentystycznym?

Obecnie często w gabinetach dentystycznych wykonuje się badania RTG na miejscu od ręki w trakcie wizyty. To spore uproszczenie dla pacjentów, ponieważ nie muszą umawiać się na następną wizytę, ani specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Wbrew obawom wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie boli i nie oczekuje od pacjenta przygotowań. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu zjeść posiłek, pić i zarzyć swoje lekarstwa.

Jedynym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów ze strefy twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u dentysty lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a chwilę przed badaniem trzeba ściągnąć protezy, okulary oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa zajmuje zaledwie kilka sekund, zwłaszcza, że przy rozwoju technologicznej, zazwyczaj jest to już zdjęcie w formie cyfrowej. Warto wspomnieć, że stomatolog, który wykonuje RTG omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o kolejnych etapach zabiegu.

Zdjęcia RTG budzą obawy, co do promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, jednak nie trzeba się martwić, ponieważ w trakcie wykonywania zdjęcia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm pochłania bardzo małą dawkę, a dodatkowo każdy pacjent ubiera specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie zapisywać się na RTG bardzo często, maksymalne raz na pół roku, z tego względu trzeba pamiętać, kiedy miało się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, bez różnicy, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeśli to nie jest absolutnie konieczne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej w stomatologii.

Skoro RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym w cyfrowo, warto wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Do tej pory rolę nośnika prześwietlenia miała klisza, która zwykle wymagała dużo miejsca i mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej nie trzeba się o to martwić, ponieważ pliki można zachować w pamięci komputera. To potrzebna zaleta, dlatego że pozwala ona na przekazywanie obrazu zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez potrzeby dźwigania całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Dentysta może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest znacznie wytrzymalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto zauważyć, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają na skutek korzystania klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle dokładne i wspaniale sprawdza się w diagnozie stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok