Stomatologia estetyczna

Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej

Nowoczesna stomatologia estetyczna opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy i umiejętności dentystów oraz na rozwoju technik i technologii używanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, osiągalna jest właściwie od razu w czasie kilku, a czasem nawet jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Obecnie pacjenci mogą skorzystać z wielu zabiegów, które usuwają przebarwienia oraz poprawiają kształt i wygląd zębów, a także uzupełniają ewentualne braki. Tym sposobem każdy pacjent, który pojawi się u dentysty, wychodzi z gabinetu zadowolony z pięknego uśmiechu w jeden dzień. Które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane oraz na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design)

Duża ilość pacjentów martwi się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po zakończonym leczeniu stomatologicznym. Do niedawna na efekt trzeba było czekać aż do końca leczenia oraz całkowitego zarośnięcia się tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Obecnie istnieje możliwość poznania rezultatu pracy stomatologa zanim ten rozpocznie leczenie. Techniką tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Jak to działa? Digital Smile Design to nowoczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych wprost od pacjenta – to znaczy odpowiednich zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć rentgenowskich – dentysta przy użyciu specjalnego programu nanosi wszelkie zmniany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kształt i kolory zębów oraz efekt zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można wykonać mając już gotowy plan leczenia stomatologicznego, więc pacjent zobaczy poszczególne kroki zmian lub skorzystać z programu w formie stworzenia planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może przekazać dentyście jakiego rezultatu oczekuje, a wtedy dentysta pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą niezbędne do uzyskania pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy zastąpić usunięte zęby nie tylko ze względu na wygląd, ale też zdrowie szczęki, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na aplikację implantu stomatologicznego. O ile do tej pory, choć implanty są najmocniejszym oraz zdaniem dentystów najlepszym wśród protez, pełen zabieg trwał kilka miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów zębowych wiąże się obszernym czasem integracji implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite skrócenie tego czasu. Obecnie możliwy jest zabieg aplikacji implantów w jeden dzień.

Choć i w tym zakresie implant będzie musiał połączyć się z kością, na co będzie trzeba poświęcić trochę czasu, za pomocą nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza klinikę dentystyczną ze wspaniałym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Dentyści opracowali do tego nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, jaką da się założyć bezpośrednio na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwa zyski. Pacjent wychodzi z gabinetu stomatologicznego z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego gojenie. Gdy już implant dentystyczny całkowicie zespoi się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, podczas której dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałe uzupełnienie.

Wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond u stomatologa

Wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi technikami wybielania zębów, wykorzystanie specjalistycznej lampy gwarantuje znacznie widoczniejsze rezultaty przy ledwo jednej wizycie. Wybielanie usuwa z zębów wszelkie przebarwienia powstałe w wyniku diety, dlatego że nawet zupełnie wyleczone zęby mogą mieć, brzydki żółty odcień. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technika naświetlania, która usuwa większość przebarwień, a przy okazji eliminuje do 98% bakterii. Inną zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest też pozytywny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania w gabinecie stomatologicznym jest całkiem komfortowy oraz nie pożera wiele czasu. Bardzo istotnym elementem jest mobilność lampy, dzięki czemu da się dotrzeć do całej jamy ustnej. Warto dodać, że dentysta może bez trudu regulować moc lampy oraz w ten sposób dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony oraz licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu da się poprawić też przy użyciu koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony służą zastąpieniu zębów np. po leczeniu kanałowym albo do osadzenia jej na implancie. Wykorzystuje się je głównie z uwagi na to, że doskonale imitują zwykłe zęby. Wykonuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się bezpośrednio na zęby. Pod licówkami da się schować trudne do wybielenia przebarwienia, np. przy zebach martwych, które nie reagują na wybielanie. Licówki używa się też jako metodę poprawy niewielkich wad kształtu zębów. Zakładając licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) albo ukruszony fragment zęba.

Gabinet stomatologiczny

Strona używa cookies
Ok