Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kierowcy karetek muszą kończyć specjalistyczne kursy

Kursy na karetki pogotowia szkolenia dla kierowców karetek

Co robi kierowca karetki?

Nie istnieje pewnie osoba, która nie widziałaby karetki podążającej na sygnale. Nie tylko w wyniku znanego odgłosu, jaki wywołuje na ulicy, ale również ze względu na powagę sytuacji. Karetka na sygnale symbolizuje albowiem jedno: w środku jest ktoś wymagający pilnie pomocy, ponieważ w niebezpieczeństwie jest jego zdrowie lub życie. Ratownicy medyczni – owszem – są niezastąpieni, ale kierowca pogotowia również odgrywa istotną rolę. Co naprawdę robi? Innymi słowy: czym naprawdę zajmuje się ktoś, kto zasiada za kierownicą pojazdu uprzywilejowanego?

Po pierwsze jego celem jest przewożenie cierpiących osób, które potrzebują szybkiej pomocy albo rehabilitacji, do szpitala albo innej instytucji służby zdrowia. Transportuje również artykuły lecznicze, które potrzebują wyjątkowych warunków przewozu. Kierowca karetki przejmuje polecenia od pracowników dyspozytorni. To oni przekazują mu informacje, w jakie miejsce musi obowiązkowo się niezwłocznie udać, ile osób potrzebuje pomocy etc. Jeśli jeździ samodzielnie oraz trafi na wypadek, jest upoważniony udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy. Kierowca pomaga także sanitariuszom umieszczać pacjentów w ambulansie (przy pomocy noszy).

Jakie obowiązki ciążą na kierowcy karetki?

Naturalnie oprócz udzielenia pomocy osobie pokrzywdzonej, wymaga się od kierowcy karetki, aby odstępował od wykonywania impulsywnych manewrów na jezdni. Kluczowym obowiązkiem jest nieszkodzenie choremu, który jest wieziony do placówki medycznej. Kierowca jadący ambulansem jest zobligowany do zachowania jej w doskonałym stanie technicznym, w czystości i w gotowości do szybkiego wyjazdu do chorego. Na każdym kroku musi zachowywać łączność ze stacją ratownictwa. Gdy podąża już karetką, musi dość wcześnie dać znać innym użytkownikom drogi, że wyjeżdża z nagłym przypadkiem. Chodzi tu o alarmy dźwiękowe i wizualne. Każdy kierowca karetki musi koniecznie wcześniej zrealizować profesjonalny kurs dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych, aby móc w ogóle zacząć pracę w takim zawodzie. Takie zajęcia są organizowane poprzez ośrodki kształcenia kierowców. Należy mieć prawo jazdy z właściwej kategorii, skończone 21 lat, potwierdzenie od lekarza medycyny pracy i psychologa o braku przeciwwskazań zdrowotnych, wykazać się płynnością w prowadzeniu auta, jak również mieć właściwe predyspozycje emocjonalne.

Czy warto zrobić kurs na kierowcę karetki?

Wszystko jest uzależnione od tego, czego oczekujemy po tymże zawodzie. Dobrze jest na początku upewnić się, że mamy wystarczającą świadomość warunków w których się go wykonuje. Kierowca pogotowia styka się z chorymi zakaźnie, dlatego nadwątlić się może też jego zdrowie. Ponadto jest wystawiony na intensywny stres w trakcie prowadzenia ambulansu. Istnieje wysokie niebezpieczeństwo, że ulegnie wypadkowi jeżdżąc z rannym z niezwykłą prędkością. Oprócz tego kierowcy pomagają przy wnoszeniu chorych do szpitala lub bliźniaczych placówek. Może to prowadzić do urazów kończyn, ramion czy pleców. Co istotne – zatrudnienie w zasadzie nie odbywa się w regularnych godzinach. Tutaj właściwie należy zmierzyć się z układem 12-godzinnym. Kolejnym podłożem stresu są kryzysowe przypadki życiowe pacjentów, z jakimi kierowcy pogotowia mają kontakt każdego dnia.

Nierzadko mocno wywiera wpływ to na złe usposobienie, jest przyczyną melancholii czy przynajmniej obniżonego nastroju. Z całą pewnością warto zrealizować kurs na kierowcę karetki wówczas, kiedy mamy pewność, iż interesuje nas jedynie owy fach i jesteśmy silni emocjonalnie.

Na jakie przeszkody są narażeni kierowcy karetek?

Szczególnie na nadmierny hałas (syreny ostrzegawcze), styczność z izotopami radioaktywnymi (istnieje możliwość napromieniowania), wypadki (np. prowadzenie ambulansu z wielką prędkością, przebieganie skrzyżowań pomimo czerwonego światła), nieprzyjemne wyniki działania środków sterylizujących, drobnoustroje chorobotwórcze (jakie potrafią egzystować, m in. we krwi), przesadny wysiłek fizyczny i wymuszoną pozycję w czasie prowadzenia sanitarki, transportowania pacjentów. Wyjątkowo istotnym (i równocześnie niekorzystnym) składnikiem jest stykanie się z umierającymi rannymi lub zmarłymi, co wzmaga wyraźnie poziom napięcia psychicznego. Kierowca karetki może też ulec odmiennym urazom, np. tym, które przysporzą sami chorzy. Często tak jest w przypadku pacjentów chorych psychicznie.

Warto pamiętać!

Miesięczne wynagrodzenie kierowcy sanitarki waha się w granicach 3.000 zł brutto oraz jest uzależnione od różnych czynników, m in. ilości lat pracy, zdolności majątkowych szpitala bądź regionu. Pracodawca zwraca niesamowitą uwagę na kompetencje oraz predyspozycje, jakie zatrudniony mógł zdobyć wcześniej na identycznym stanowisku. Uprawnienia do kierowania sanitarką możemy otrzymać jedynie na dodatkowym kursie, a pracodawcy patrzą na nie łaskawym okiem. Zazwyczaj do realizowania tego zawodu jest niezbędne średnie wykształcenie oraz korzystnie ocenione psychotesty. Każda czynność kierowcy ambulansu jest pracą niezależną, innymi słowy, że jedynie osoba sterująca tym pojazdem jest za niego całkiem odpowiedzialna. Chcesz dowiedzieć się więcej o kursach dla kierowców ambulansów? wejdź tutaj – Kursy i szkolenia dla kierowców

Strona używa cookies
Ok