Najważniejsze kategorie prawa jazdy

Prawo jazdy to aktualnie dokument obowiązkowy. Znacznie upraszcza znalezienie pracy (wielu przełożonych twierdzi, że w trakcie poszukiwania pracownika bierze pod lupę czy dany aplikant posiada prawo jazdy) i podwyższa naszą własną wygodę. Mamy okazję zobaczyć, ze obecnie bardzo dużo młodych osób (w wieku licealnym) zapisuje się na szkolenie na kategorię B, wbrew temu, że uaktualniane przepisy zdecydowanie komplikują zaliczenie egzaminu państwowego.

Dysponując własnym samochodem mamy możliwość się poruszać bez dodatkowego kłopotu. Jednak istnieje jeszcze jeden podstawowy atut posiadania prawa jazdy – okazja zdobycia odpowiednio płatnej i ciekawej pracy. Nawet z kategorią B Twoje możliwości na rynku pracy się poszerzają. Dysponując znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) mamy okazję zdobyć pracę w przewozie drogowym. Pensja na tej pozycji, dla nowych kierowców, jest ponad 2 razy większa niż najniższe polskie wynagrodzenie. Kierowcy samochodów ciężarowych z kilkuletnim doświadczeniem mogą otrzymać zarobki wyższe niż 2 minimalne pensje. Analogicznie rysuje się nam sytuacja osób, które posiadają zdolności do przewozu osób – prawo jazdy kat.D.

Dzisiaj zobrazujemy Tobie po kolei, najbardziej przydatne kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o innych kursach dotyczących doskonalenia sprawności kierowanie pojazdem. Wierzymy, że po lekturze tego zwięzłego poradnika wybierzesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy kat. B – najpopularniejszy kurs

Szkolenie na prawo jazdy kat. B to najpopularniejsze i jednocześnie najkrótsze szkolenie, w jakim mogą uczestniczyć osoby powyżej 18 roku życia o odpowiednich możliwościach zdrowotnych potwierdzonych opinią biegłego lekarza. Kurs złożony jest z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na wykładach teoretycznych kandydaci zdobywają wiedzę o obsłudze pojazdu osobowego i o normach ruchu drogowego. Każdy kursant powinien także odbyć zajęcia powiązane z udzielaniem pierwszej pomocy. Ażeby przejść do zajęć praktycznych (prowadzenie samochodu) uczestnik musi zaliczyć wewnętrzny egzamin zdolności. Lekcje praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik szkolenia jest w stanie przystąpić do egzaminu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B upoważnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B prowadzone są przez szkoły jazdy praktycznie w jakiejkolwiek miejscowości. Cena szkolenia to najczęściej 1300 złotych.

Prawo jazdy kat. C – witaj ciężarówko

Wielu moich znajomych opowiada, przyznaje iż od najmłodszych lat zamierzało zostać kierowcą samochodu ciężarowego. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca samochodu ciężarowego to praca pełna, ryzyka, ale również ciekawych przeżyć. Jeżeli nie straszne Ci są długie trasy i noce w niewielkiej kabinie, to być może spełnisz się w tym fachu. Na początku jednak musisz odbyć szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeżeli marzy Ci się prowadzenie pojazdu ciężarowego z przyczepą (pospolicie określanego TIR-em) dodatkowo musisz zrobić jeszcze kurs na kategorię E. Plan szkolenia kształtuje się niezwykle podobnie jak szkolenie na kat. B z tą subtelną różnicą, że na zajęciach z praktyki prowadzisz samochód który waży grubo ponad 4 tony. Pozyskanie dowodu poświadczającego umiejętności również możliwe jest po zdaniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Ale to jeszcze nie koniec. Osoby marzące o posadzie w samochodzie ciężarowym muszą zakończyć jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które zaświadcza Twoje zdolności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to kolejny dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale przepisy to przepisy.

Szkolenia z bezpiecznej jazdy

Kursy specjalistyczne dla kierowców, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, prowadzone są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Oferowane są zarówno młodym, jak i doświadczonym kierowcom, dla których kluczowe jest ciągłe podnoszenie umiejętności w trasie. Te profesjonalne kursy podejmują takie zagadnienia jak – jazda oszczędna, jazda defensywna, czy niebezpieczeństwa w ruchu ulicznym. Prowadzone ćwiczenia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda w zakręcie podsterownym, czy nagłe wkroczenie pieszego mają kształtować stosowne postawy za kierownicą i poruszać wyobraźnię kierowców co do nieprzewidywalnych zdarzeń. Specjalistyczne szkolenie jazdy bezkolizyjnej, czy funkcjonalne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to idealne rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą zdobyć większą pewność za kierownicą.

Szkoły jazdy zapewniają nam co raz większa ilość kursów, podczas których mamy szansę ulepszyć lub skontrolować swoje predyspozycje w trakcie jazdy. Jedno jest pewne – warto uzbierać trochę pieniędzy i zarejestrować się na kurs na prawo jazdy. Im prędzej tym łatwiej. Świetnym okresem na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kat. B jest końcówka szkoły średniej, kiedy nie planujesz jeszcze kariery i nie jesteś do niczego zobowiązany. Spora liczba rodziców zapisuje dzieci na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To z pewnością najlepsza inwestycja w dojrzałe życie.

Wszystkie kursy odnajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Wejdź teraz na stronę www klikając tutaj: szkola jazdy torun

Strona używa cookies
Ok