Firma ogrodnicza

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, zawdzięczanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, aby nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, warto jest mieć ułożony plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, na którym powstanie projektowany ogród. Trzeba zebrać wszystkie informacje na temat tego, jak wygląda przestrzeń, jakie są jej granice i co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ również wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Planowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą bawić się dzieci i zwierzęta oraz czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie każdego z chcianych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, w jaki sposób połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest zaprojektowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny warto tworzyć od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, a zarazem nie zalewała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a dodatkowo podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji i sezonowego serwisu systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na pomoc z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

zapraszamy na stronę  Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok