Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

Projektowanie ogrodów Toruń

Projektowanie ogrodów to niełatwa sprawa, stąd dobrze jest powierzyć to fachowcowi, który posiada już podejście, dużą wiedzę w tym zakresie i talent. Jeśli chcesz, by Twój ogród był zarówno estetyczny, a też wytrzymały oraz funkcjonalny, musisz brać pod uwagę, że planowanie ogrodów nie polega tylko na finezyjnym wyznaczeniu miejsca dla drzew i kwiatów. To jeszcze inne sprawy, które krótko przedstawimy w tym artykule. Także mocno nakłaniamy do obznajomienia się z naszym poradnikiem w zakresie projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów – omówienie Twoich potrzeb

Przed tym, jak projektant zacznie planować projekt ogródka, wcześniej określi z Tobą, jaką funkcję miałby spełniać Twój ogród. Czy np. ma być to powierzchnia rekreacyjna, przykładowo z miejscem na grill i tarasem lub może przestrzeń użytkowa, gdzie będziesz sadzić krzewy owocowe i ogródek warzywny Oczywiście opcji jest masa i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki projekt będzie opracowany.

Zagospodarowanie przestrzeni w projektowaniu ogrodów

Spraw, które trzeba brać pod uwagę na czas przygotowania prototypu ogrodu, jest doprawdy mnóstwo. Jedną z nich jest wielkość działki, którą posiadasz. Dobry projekt ogrodu może optycznie zmienić metraż czy przedstawić wykorzystanie terenu w takiej formie, by był on dla mieszkańców jak najbardziej wygodny.

Co trzeba uwzględnić w takim projekcie? Schemat ogrodu oprócz roślin bierze pod uwagę wiele możliwości, w tym również dekoracje, takie jak ścieżki kamienne, wodospady, kwietniki, czy figurki kamienne. Pomijając przy tym pewne ograniczenia (metraż czy miejsce) projektowanie ogrodów umożliwia zaprojektować taki ogród, który będzie powodem dumy, ale będzie także miejscem odpoczynku.

Projektowanie ogrodów czasem odzwierciedla pewne style w sztuce ogrodniczej. Dzięki temu przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród harmonijny (ogród geometryczny) – wyróżniający się wielkim uporządkowaniem, niezmiernie często wzbogacony jest o rzeźby, ostrzyżone drzewa oraz kompozycje kwiatowe. Okazem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród swobodny – wyróżnia go styl imitujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny mają wywoływać wrażenie, że nie są one posadzone przez ogrodnika. Taki ogród zazwyczaj wzbogaca się kamieniami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie powyższe cechy.

Nieco odmiennie będą też planowane ogrody, które mają powstać w danym klimacie. Brane są tu pod uwagę przede wszystkim trzy rodzaje otoczenia (stąd także określenia takich ogrodów): ogród w przestrzeni miejskiej, ogród na terenach podmiejskich i ogród na wsi. Różnią się one między innymi wielkością, często jest tak, że ogród miejski będzie mniejszy niż ten występujący na wsi. Więc inaczej należy podejść do niewielkiego ogrodu, a inaczej do średniego, gdyż nie każdy styl będzie tu adekwatny. Naturalnie projektant doradzi Tobie, jaki rodzaj ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do środowiska i rzeźby przestrzeni bądź zaoferuje Ci zupełnie nowe, ciekawe rozwiązanie.

Projektowanie ogrodów – na co zwrócić uwagę?

Warto jest jednak mieć na uwadze, że nasza wizja nieczęsto może być w każdym calu wykonana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga też tego, aby uważać na czynniki środowiskowe, które mają istotny wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny będące w naturze tylko w konkretnych obszarach (przykładowo rośliny tropikalne, rośliny wysokogórskie i tak dalej) mogą się nie przyjąć w polskim otoczeniu nie wyłącznie ze względu na temperaturę, ale także na bakterie.

W trakcie ogrodów warto ponadto omówić kwestię tego, w jakim stopniu chcesz poświęcać mu czas, więc ile godzin masz możliwość przeznaczać na pielęgnowanie ogrodu. Jeżeli nie posiadasz talentu do tego czy szczerze nie znajdujesz na to chęci, specjalista zaadaptuje zieleń w taki sposób, by odpowiadały one Twoim wymaganiom, więc były to na przykład rośliny nieskomplikowane w pielęgnacji (przeważnie są to drzewka iglaste, czyli cisy, cyprysy.

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Nim schemat ogrodu zostanie Ci przedstawiony, architekci muszą wcześniej zbadać, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Dobry architekt krajobrazu zrobi:

    • analizę terenu pod kątem cech gruntu,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • analizę ukształtowania terenu (nachylenie i tak dalej).

Po rozpoznaniu Twoich oczekiwań, sprawdzeniu możliwości i zbadaniu gruntu, ekspert może wreszcie zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Zaletą zlecania projektowania ogrodów jest to że po poznaniu detali, projektant opracuje dla nas aranżację ogrodu, czyli ukazanie ogrodu w postaci graficznej. Niezwykle często są to modele w formie realistycznej grafiki 3D, która rozjaśni nie tylko projekt ogrodu, ale również jego kolory uwzględniając charakter środowiska.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To na razie wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Więcej informacji na temat projektu Twojego ogrodu otrzymasz w firmie wyspecjalizowanej w projektowaniu ogrodów. Dlatego jeżeli zależy Ci na pomysłowości, profesjonalnym doradztwie i atrakcyjnym ogrodzie, obowiązkowo zobacz możliwości, które gwarantuje projektowanie ogrodów Toruń, a na pewno się nie rozczarujesz.

Strona używa cookies
Ok