Systemy podlewania ogrodów

Nawadnianie ogrodów

Gdy zależy nam na tym, by ogród ładnie się prezentował, najważniejszym elementem, jaki utrzyma go w okazałym stanie jest nawadnianie. To za mało, by dbać o rośliny podcinając je, czy dopasowując je do gleby. Każdy ogród wymaga wody, niestety tradycyjne metody podlewania nie dość, że pochłaniają czas oraz wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Średnio przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego też wymyślono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania roślin, ale także mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i sprawdzi się jedynie w bardzo małym ogrodzie, z uwagi na to większość z nas co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To znacznie wygodniejsze, ponieważ dzięki tzw. szybkozłączkom można podłączyć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy przyłączyć pistolet, jaki pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a nawet zamknięcie strumienia bez potrzeby zakręcania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż oraz które także usprawniają nawodnienie ogrodu oraz w dużym stopniu ograniczają nasz wkład pracy.

Jeśli jednak zależy nam na większym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej pomyśleć systemie nawodnienia . Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, który umożliwia określanie momentu zraszania. Wadą tego rowiązania są widoczne rozłożone po ogrodzie węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w ciągłym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja większego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w ogromnych ogrodach, ale też w średnich oraz mniejszych. System nawadniania wymaga co prawda zaangażowania w postaci rozplanowania oraz montażu całego systemu. Przeważnie system zakopywany jest pod powierzchnią ziemi. Wymagane jest zastosowanie programatora, rur przenoszących wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w postaci zaworów, a do tego zraszaczy, jakie koniecznych do rozlania wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma być zamontowany przed powstaniem ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do nawadniania

Wśród zraszaczy ogrodowych kupimy parę odrębnych typów, jakie można użyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one bardzo dobrze jako część składowa pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem popularne z uwago na to, że ich podstawową zaletą jest równe nawodnienie konkretnej części ogrodu. Zaopatrzone w formujące rozmiar strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich fundamentalną zaletą jest to, że po wykonaniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są stale obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie są wybierane, dlatego że mogą zostać wyregulowane w obrębie 360o. Wspaniale znajdą zastosowanie w podlewaniu trawników i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe pod względem jakości w porównaniu do zraszaczy stałych. Bardzo zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkowym plusem tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie tylko konkretny sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą tworzeniu delikatnej mgiełki, z tego względu sprawdzą się w przypadku roślin, jakie nie wymagają na raz dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zwykle wykorzystywane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Dlatego też będą doskonałe do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów oraz warzywników. Plusem takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, dzięki temu nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto jest to system całkowicie ekonomiczny, ze względu na zminimalizowanie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Montuje się je zaledwie na małych przestrzeniach, do podlewania małych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało dużych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji oraz wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze głównie w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

http://www.ogrody-torun.pl/uslugi-ogrodnicze/

Strona używa cookies
Ok