Adwokat – jak nim zostać i nie zwariować?

Adwokat Toruń - Adwokat sprawy rozwodowe - Adwokat sprawy karne - Adwokat sprawy cywilne - Dobry adwokat Toruń

Wielu uczniów pytanych w szkołach w jakim zawodzie chcą pracować jak dorosną, od razu odpowiada – adwokat. Podobnie jest z osobami 18 lat. Pełnoletni uczniowie śledząc często nie zgadzające się z rzeczywistością seriale, zachwycają się życiem i pracą prawników. Funkcja ta niesie za sobą za równo plusy jak i oczywiste wady. Na pewno praca w instytucjach prawnych przynosi dużo satysfakcji nie tylko emocjonalnej, ale także materialnej. Prawnicy nie narzekają na brak ciekawych wydarzeń, to trzeba napisać na samym początku. Jednak czy taki zawód jest dla Ciebie odpowiedni?

Stojąc na progu pełnoletniości nie wiesz jeszcze co zamierzasz robić przez resztę życia. Zapewne nie masz nawet pomysłu co będzie się z Tobą działo w przyszłym tygodniu, a co dopiero w tak długim okresie jak 10 przyszłych lat. Nie smuć się, nie jesteś sam. Sporo ludzi zdając maturę ma znaczący kłopot z wyborem ścieżki edukacji zawodowej. Z jednej strony ekscytują nas dobrze odpłatne prace, natomiast z drugiej nie chcemy porzucać swoich pasji z powodu sporych dochodów. Jeśli pragniesz postawić na karierę w kancelarii prawnej poczytaj poniższy artykuł omawiający zawód adwokata. i struktury sądownictwa polskiego. Żywimy nadzieję, że rozważysz wszystkie za i przeciw, a Twoja decyzja o karierze zawodowej będzie oparta głęboką analizą i pewnymi argumentami, które w zawodzie adwokata są równie niezbędne.

Jak zostać adwokatem?

Jeśli jesteś w tym punkcie oznacza to, że podstawowy krok w kierunku kariery prawnej został wykonany. Musisz wiedzieć, że czeka Cię skomplikowana wyprawa przez 5 lat szkoły wyższej i kilka lat aplikacji. Jednak późniejsza praca w zawodzie prawnika zrekompensuje Ci bezsenne noce na przygotowaniach do egzaminów. Zacznijmy jednak od początku. Co potrzebujesz zorganizować na starcie? Naturalnie wybrać stosowną uczelnię. Studia prawnicze oferowane są zarówno przez państwowe, jak i prywatne instytucje w systemie dziennym i niestacjonarnym. Dobrze pójść do szkoły publicznej, gdzie zajęcia są bezpłatne. Jeśli wprawdzie masz plan pracować w trakcie studiów powinieneś wiedzieć, ze na pewnych uniwersytetach połączenie tych dwóch spraw może być niemożliwe. Wtedy warto przeanalizować wybór studiów niestacjonarnych, czyli zajęciach weekendowych lub wieczorowych. Wiadomo są one odpłatne.

W trakcie nauki w szkole wyższej będziesz spotykał się z taką materią jak prawo karne, prawo cywilne, prawo administracyjne, jak i prawo międzynarodowe. Każda z tych gałęzi przygotuje Cię do pełnienia funkcji w wymiarze sprawiedliwości. Od Ciebie zależne jest którą z gałęzi prawnych wybierzesz na własną specjalizację. Nie zapomnij lepiej znać się szczegółowo na jednej rzeczy, niż na kilku przeciętnie. W zawodzie mecenasa to wiedza decyduje o przyszłym sukcesie, więc zadbaj o to aby w trakcie nauki poszerzać ją jak najmocniej. Po pięciu semestrach czeka Cię obrona dyplomu magisterskiego. W zasadzie Ty określasz temat pracy na zakończenie studiów. Sam egzamin magisterski jest dość komfortowy. Prawdziwe schody zaczynają się po tym momencie, gdy musisz rozstrzygnąć na jaką aplikację chciałbyś pójść. Możemy wypunktować sześć najistotniejszych – adwokacką, radcowską, komorniczą, notarialną, prokuratorską i sędziowską. Aplikacja to coś na kształt praktyki zawodowej dla absolwentów studiów prawniczych. Na starcie powinieneś zdać egzamin wstępny, a po przebytej aplikacji musisz zdać egzamin rozliczeniowe, który jest bardzo kompleksowy. Natomiast po pozytywnym wyniku rozpościera się przed Tobą ścieżka do pełnienia funkcji w wybranym zawodzie prawniczym.

Czym zajmuje się adwokat?

Po odbyciu aplikacji zdobywasz zezwolenie do uprawiania konkretnego zawodu – radcy prawnego, notariusza, lub też adwokata. Adwokat jest w sumie najbardziej rozwiniętą działalnością, gdyż zarówno może udzielać porad prawnych, jak i reprezentować swoich Klientów w sądzie. Związany jest z domeną prawa karnego, jak i prawa prywatnego. Może zatem z jednej strony zostać mecenasem oskarżonego o wykroczenie z kodeksu karnego, jak i zastępcą sądowym osoby pozwanej w związku z czynem wyszczególnionym w kodeksie cywilnym. Adwokat jest w stanie prowadzić własną kancelarię prawną, lub być zatrudniony w innym biurze prawnym, lub na przykład w jednostce międzynarodowej.

Prawnik to niesamowicie ciekawy i zobowiązujący fach, w którym wielokrotnie trzeba powstrzymywać emocje. Z całą pewnością nie jest to praca dla osób o słabych nerwach. Jeśli umiesz myśleć analitycznie, patrzeć na wydarzenia z dystansu, szybko zapamiętujesz informacje i jesteś cierpliwy w stosunku do drugiego człowieka, prawdopodobnie zawód adwokata jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej o działalności adwokatów, przejdź na stronę profesjonalnej kancelarii prawnej Ius Cogens z Torunia. W dziale Blog odnajdziesz mnóstwo interesujących porad prawnych.

Kancelaria adwokacka Ius Cogens specjalizuje się w prowadzeniu zleceń związanych z prawem karnym i cywilnym. Doświadczeni adwokaci oferują wysokiej rangi doradztwo prawnicze , a także zastępstwo procesowe przed wymiarem sprawiedliwości w każdej instancji, jednostkami samorządowymi i urzędami, wszędzie tam gdzie rządzi litera prawa. Kliknij na tą stronę i odkryj nowy wymiar usług prawnych: Adwokat Toruń

Strona używa cookies
Ok