Nowoczesne instalacje pneumatyczne

Instalacje pneumatyczne to zespół maszyn, które wespół z akcesoryjnym wyposażeniem produkują, przygotowują, doprowadzają i pobierają sprężone powietrze. Właściwie zrealizowana instalacja wyróżnia się zredukowanym zużyciem prądu i optymalizacją ciśnienia zużywanego. Sprężone powietrze jest stosowane w zróżnicowanych gałęziach gospodarczych, m.in. w chemii i w warsztatach samochodowych. Niewielkie gabaryty i bezpieczeństwo użycia w zróżnicowanych warunkach temperaturowych powoduje, że instalacje pneumatyczne są chętnie wybierane przez właścicieli firm, którzy dbają o standardy swojej pracy.

Współcześnie w salonach branżowych producenci systemów pneumatycznych udostępniają nam kilka technologii uzdatniania powietrza. Najbardziej rozpowszechnione są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W dalszej części artykułu po kolei porównamy każdą z nich, by dać Wam lepszy obraz urządzeń pneumatycznych i sposobach ich zastosowania.

Odporne na korozję instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą elektryczności i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie szkodzi im sąsiedztwo surowców o różnym odczynie chemicznym, co sprawia, że można je bez problemu stosować w budownictwie. Systemy polipropylenowe minimalizują rezultaty kondensacji pary wodnej. Surowiec z którego wyprodukowane są instalacje polipropylenowe jest nietoksyczny i bardzo ekonomiczny. Najważniejszą zaletą rozwiązań tego rodzaju jest niski współczynnik ubytku ciśnienia i cicha praca.

Tradycyjne instalacje ze stali nierdzewnej

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej to połączenie bezkompromisowej jakości z prostym montażem. Prawdopodobnie dlatego, są najczęściej wybierane przez właścicieli przedsiębiorstw z przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i chemicznego. Systemy nierdzewne opierają się o technologię zaciskową, co zdecydowanie redukuje czas prac. Wszystkie materiały wykorzystywane w tego typu instalacjach wytwarzane są z tworzyw odpornych na procesy korozyjne. Metoda zaciskowa oprócz oszczędności czasu i materiałów, obniża ryzyko pożaru. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej mogą być montowane w różnych miejscach. Systemy tego typu są niezwykle uniwersalne. Ich montaż zalecany jest w budynkach gdzie występuje podwyższone ryzyko korozji.

Lekkie instalacje aluminiowe

Instalacje aluminiowe odznaczają się prostotą montażu. Użycie łatwych w obsłudze złączek, produkowanych w różnych rozmiarach, zdecydowanie zmniejsza czas montażu. Oszczędności na tego typu instalacji osiągają aż 30% w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Produkty z aluminium można w łatwy sposób dostosować do technologii danego zakładu. Powoduje to, że z instalacji aluminiowych mogą korzystać zarówno jednoosobowe warsztaty samochodowe, jak i duże zakłady chemiczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium charakteryzują się dobrą wytrzymałością antykorozyjną. Są sztywne (nie zmieniają kształtów pod wpływem temperatury) i proste w pielęgnacji. Kolejnym plusem jest ekologiczność materiału – aluminium w 100% nie narusza równowagi ekologicznej.

Z czego składa się profesjonalna instalacja pneumatyczna?

Fachowa i nowoczesna instalacja pneumatyczna składa się z kilku niezbędnych elementów. Dobrze jest napisać, że tylko doskonałej jakości komponenty, właściwie do siebie dobrane powodują optymalne efekty sprężania powietrza. W budowie instalacji pneumatycznej najważniejsze miejsce zajmuje sprężarka, której zadaniem jest podniesienie ciśnienia danej materii. W najmniej skomplikowanych, aczkolwiek spełniających potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw systemach najlepsza będzie sprężarka tłokowa. Idąc dalej, w żadnej instalacji nie może zabraknąć takich części jak filtr powietrza, osuszacz i zbiornik ciśnieniowy. Polecamy także zainstalować tłumiki hałasu, które zredukują dźwięki wydawane przez urządzenia pneumatyczne. Następne części, bez których żadna instalacja nie będzie pracować dobrze to przewody, czy też rury pneumatyczne, a także różne zawory. Profesjonalne przygotowana instalacja, wyposażona w praktyczne i trwałe sprzęty zdecydowanie ułatwi nie jedną czynność w każdym przedsiębiorstwie.

Pneumatyka jest specjalizacją inżynierii, z którą mamy do czynienia zarówno w codziennych czynnościach, jak i w zaawansowanych rozwiązaniach technicznych. W odniesieniu do innych instalacji, instalacje pneumatyczne są o wiele bardziej atrakcyjne cenowo i o wiele bardziej wszechstronne. Dobrze jest wydać część sowich oszczędności na nowoczesne systemy pneumatyczne, zwłaszcza w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Zapoznaj się z nowoczesnymi instalacjami pneumatycznymi: instalacje pneumatyczne

Strona używa cookies
Ok