Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Ostatnio na pierwszym miejscu były zabawy online, które nie miały summa summarum nic wspólnego z rzeczywistością. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na niezliczone godziny i wnikało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, iż trudno było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Skutek był taki, że zależności międzyludzkie w sporym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby będące w tym samym budynku (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o dużym wpływie technologii na ludzkie życie, z odmiennej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej niewrażliwości na innych.Doskonałym rozwiązaniem okazała się nadzwyczajna rozrywka escape room. Swoje początki posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, jednak później odbyła ważne transformacje. Oparta była całkowicie na tekście wyświetlającym się na monitorze komputera, który tyczył się opisu pomieszczenia oraz motywu: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że zabawa przyciągała od samego startu. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli gier toczonych przed ekranem laptopa z myszką w ręku. Zabawa Escape room dotarł również do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz szerszym zainteresowaniem. W niej nie ma miejsca na przeciętne scenariusze lub nudne dialogi. Gracz zostaje przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam ciekawe przedmioty, trzeba wyjaśnić niemało zagmatwanych zagadek, wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Nadrzędny punktem jakichkolwiek posunięć jest opuszczenie pokoju wraz z towarzyszami. Wydaje się, że to wszystko jest łatwe. Gracze jednak posiadają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Główne etapy gry escape room

Na początku wszyscy gracze, którzy wybrali konkretny termin i porę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą zbadać całe pomieszczenie. A odnaleźć w nim można naprawdę mnóstwo ciekawych rzeczy! Gracze posiadają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie tajemnice i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie wszędzie. Każdy pokój to zupełnie odmienna forma gry. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych szczegółach, aby dostarczyć świetnej rozrywki oraz zdumiewać do samego końca. Nie wszystkim udaje się uciec z takiego pokoju. Wtedy przybywa osoba trzymająca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na owym etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, jak trzeba było uciec albo odpowiedź pozostaje tajemnicą. Atrakcją jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zgłębić historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Czasami ma miejsce taka sytuacja, że gracze potrafią wprawić w zdumienie samych twórców zagadek i wyjaśniają je w twórczy sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Podstawowym założeniem jest nieużywanie siły, aby zbiec z pokoju.

Dom Kłódek oferuje cztery typy pokojów

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że zainteresowani zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz usiłują znaleźć tajnik jego zwycięstw. Ściślej mówiąc mają znaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, a klucz do normalnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze pozwolą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz znikną z pokoju? Kolejnym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem czasoprzestrzennym i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do naszych czasów muszą rozwiązać wszystkie zagadki i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” obywatelom lepiej się „powodziło”? Jakie komponenty wchodzą w skład eliksiru szczęścia? Trzeci wariant pokoju nawiązuje do słynnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz opiera się na porwaniu smerfów przez podstępnego czarodzieja Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze wyeliminować wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się pełno pułapek, a zainteresowani są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, czyli „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które dopiero co kieruje się do innego wymiaru. Niczego więcej nie można dowiedzieć się przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zamówić na szczególne okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) również dla pracowników firmy, aby zjednoczyć ich również zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także stworzyć indywidualną propozycję, czyli dostosowaną do wymagań przyszłych graczy. Serdecznie zapraszamy odwiedź stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Strona używa cookies
Ok