Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze ?

Wybierając się na wycieczkę należy zatroszczyć się o porządne pakowanie. Zwłaszcza kiedy wybieramy się w góry albo planujemy wielogodzinne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale też zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie wyprawy z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu utrzymują ciepło lub chłód herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uważane za najlepsze oraz z jakiej przyczyny? Z reguły przede wszystkim interesującym nas wyznacznikiem jest długość zatrzymywania ciepła lub zimna, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej zananych turystycznych termosów znajdują się termosy producentów Stanley, Thermos oraz Esbit, z tego względu warto się im przyjrzeć.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy spojrzeć na kilka szczególnych kryteriów, które mówią, czy turystyczny termos nada się w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj praktyczność, forma oraz surowce, z jakich termos turystyczny jest wykonany. Im bardziej zależy nam na jakości, tym rozsądniej kupić termos przygotowanego z dobrej jakości tworzyw, które nie zawierają szkodliwych substancji oraz korzystnie oddziałują na sprawne funkcjonowanie termosu turystycznego.

Dobrze również pomyśleć o tym, by termos miał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy gwarancję, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z dłoni także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak długie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać pojemność swojego termosu. Z reguły termosy turystyczne sprzedawane są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniejszy termos wystarczy. Na wielogodzinne wycieczki lepiej zdecydować się na pojemny termos.

Kluczowym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście czas zachowania temperatury. W tej kwestii istotny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku świetnych termosów może to być nawet cała doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto wspomnieć, że im bardziej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos stał się dobry, musi posiadać właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły nakrętki są zakręcane albo automatyczne z przyciskiem. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.

Najbardziej znane termosy turystyczne

Na rynku mają bardzo dużo turystycznych termosów, jednak najbardziej znane oraz kupowane należą do trzech producentów, od lat sprzedających tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (te gorzej spisują się w czasie długotrwałych wycieczek oraz charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one bardzo cenione przez wielbicieli podróży i wycieczek. Czym charakteryzują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Produkowane od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są bardzo wytrzymałe oraz od lat uczestniczą w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich właściwościach termoizolacyjnych. Jak już wiadomo, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo dobra. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem następnych godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Drugą tak samo znaną oraz szczególnie polecaną firmą produkującą termosy turystyczne oraz termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre parametry zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach około 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Pamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie należy myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można myć jedynie korek, choć nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty oraz wpływ wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.

Termos Esbit

Strona używa cookies
Ok