Termosy Stanley Thermos Esbit – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – który najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na wycieczkę powinniśmy zadbać o solidne przyszykowanie. Szczególnie gdy jedziemy w góry lub planujemy wielogodzinne zwiedzanie, należy pomyśleć nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wycieczki z termosami turystycznymi, które przez dużą ilość czasu zachowują ciepło lub chłód herbaty, kawy lub innego napoju. Które turystyczne termosy są oceniane jako najlepsze i z jakiej przyczyny? Zazwyczaj szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas utrzymywania ciepła lub zimna, chociaż równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Stanley, Thermos i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Wybierając termos turystyczny powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczególnych elementów, jakie mówią, czy termos turystyczny będzie dobry w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, forma i materiały, z których termos jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos przygotowanego z dobrej jakości materiałów, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie oddziałują na dobre działanie termosu.

Dobrze również pomyśleć o tym, żeby termos miał powłokę zewnętrzną, za pomocą której uzyskamy przekonanie, że termos nie ucieknie się nam z rąk też w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Zazwyczaj termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos się nada. Na obszerne wycieczki warto kupić większy termos.

Kluczowym parametrem, którym najlepiej się zainteresować, chcąc zdecydować, który termos turystyczny wybrać jest oczywiście długość zachowania temperatury. W tym zakresie ważny jest nie tylko czas zachowania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Nie ma termosu, który utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto też dodać, że im lepiej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. Aby turystyczny termos okazał się najlepszy, musi mieć szczelny korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zazwyczaj korki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

Na rynku możemy kupić dużo termosów turystycznych, jednak najbardziej znane i renomowane należą do trzech producentów, od lat sprzedających zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a do tego kubki termiczne (one mniej spisują się podczas długotrwałych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne należą do firm: Stanley, Thermos i Esbit. Są one szczególnie cenione przez pasjonatów wycieczek i podróży. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?

Termosy Stanley

Termosy turystyczne firmy Stanley posiadają wieloletnią tradycję powstawania. Tworzone od niemal 100 lat termosy z wkładem stolowym są całkiem wytrzymałe i od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termoizolacyjnych. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz jego struktury. Wszystkie modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu termosy turystyczne Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termoizolacja w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z upływem kolejnych godzin będzie stawała się co raz wyższa/niższa.

Termosy Thermos

Drugą równie znaną i często polecaną firmą produkującą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy we własnych fabrykach, bez udziału innych firm.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat zdobywa sukcesy w produkcji swoich termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta termosów i kubków zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry utrzymywania ciepła lub zimna, dobra cena i jakość, przekonują, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce można czyścić jedynie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Z reguły termosów nie wkładamy do zmywarki, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury podczas czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos Stanley

Strona używa cookies
Ok