Zalety pompy ciepła

Pompy ciepła dostarczają energię cieplną do budynków, czerpaną z zewnątrz: z powietrza, z wody lub z gruntu. Taka pompa z reguły utworzony jest z dwóch elementów: zewnętrznego, co ściąga energię z otoczenia oraz wewnętrznego przekształcającego energię cieplną. Takie rozwiązanie to efektywna metoda ocieplania domu w okresie zimowym i ochładzania go latem, co przy zastosowaniu dość niewielkich kosztów, przekazuje energię cieplną do instalacji centralnego ogrzewania. Pompę ciepła da się wykorzystać w domu, mieszkaniu i innych budowlach , a dzięki poborze energii z niewyczerpalnych źródeł energii i braku wypuszczania zanieczyszczeń to jest metoda ekologiczna. Istotną wartością dla pompy ciepła Toruń jest też brak konieczności konstruowania komina.

Oprócz tego cechują się dość cichym trybem pracy oraz wieloletnią trwałością. Pompa ciepła, co jest systematycznie serwisowana, przy czym najlepiej zauważyć, że wydatki na rzecz serwisu są stosunkowo niewielkie, przeważnie jest sprawna przez wiele lat bez konieczności zmiany. Da się pompę zamontować wspólnie z instalacją c.o. (centralnego ogrzewania) oraz do ocieplania bieżącej wody przez instalację c.w.u.. Pompa ciepła, to przemyślana technika ogrzewająca, posiada jest przez programy sterownicze przemyślane do nieskomplikowanej obsługi dla każdego. Oprócz tego można ją zamontować w większości budynków.

Jak pracuje pompa ciepła?

Wśród pomp ciepła znajdziemy ich parę rodzajów różniących się przez pobór energii. Sama w sobie pompa ciepła nie wytwarza energii, stanowi rodzaj przekaźnika, który najpierw pozyskuje energię i przekształca ją dla ogrzania domu. Nie ma znaczenia, czy źródłem energii jest woda, powietrze albo grunt, pompa ciepła Toruń zbudowana jest z dwóch części. Część zewnętrzna, czyli dolne źródło, ma na celu ściągać ogromną ilość energii ze swojego źródła. Ten moduł jest fundamentem pompy ciepła i z uwagi na to ten element trzeba dobrać do wykorzystywanego źródła. Część zewnętrzna dostarcza pozyskaną energię do modułu wewnętrznego instalowanego już wewnątrz domu. Na tym etapie zgromadzone ciepło jest transferowane do instalacji c.o. Przesył energii łącznie z redukcją ciśnienia i dopasowaniem ciepła skutkuje przesłaniem energii do całego wnętrza domu. Dzięki pompie ciepła da się ogrzać wszystkie pomieszczenia, a także zasilić instalację ciepłej wody użytkowej. W ten sposób użytkownicy otrzymują też możliwość instalacji ogrzewania zarówno ściennego jak i podłogowego. Z kolei pracę pompy ciepła ustala nietrudny w zarządzaniu układ sterowania.

Najlepszy typ pomp ciepła

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, który da się stosować przez cały rok. To dlatego, że taka pompa ciepła pobiera energię słoneczną zbieraną w gruncie, a temperatura gruntu ma zazwyczaj stałą wartość. Ciągle magazynowana energia przekazywana jest do systemu grzewczego w części wewnętrznej. Ważną zaletą takiego typu pompy ciepła jest ekologiczność, dlatego że nie emituje ona zanieczyszczeń. Gruntowna pompa ciepła to inwestycja wymagająca szerszej powierzchni wokół domu czy innego budynku, żeby całkowita pompa była wydajna. Skutek montażu pompy ciepła przyniesie jednak sporo zysku, na jakie opłaca się zdecydować.

Powietrzne pompy ciepła

Istotną wartością pomp ciepła jest ich wysoka ekologiczność. Powietrze jako odnawialne źródło gwarantuje dużą wydajność pompy ciepła, a przy tym nie niszczy środowiska. W takiej sytuacji zewnętrzny moduł przesyła energię powietrzną na ciepło po czym przekazuje ją do instalacji grzewczej. Pompa ciepła powietrzna może zostać użyta w domach i budynkach mieszkalnych i usługowych. Taki rodzaj pompy ciepła charakteryzuje się cichą pracą, niezależną od warunków atmosferycznych. Dodatkowego źródła energii trzeba szukać dopiero w sytuacji, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej – 5 stopni.

Pompy ciepła wodne

Wodną pompę ciepła da się zainstalować tylko w sytuacji, gdy obok wybranego domu znajduje się źródło wody. Inaczej konieczne będzie przygotowanie studni. Należy pamiętać, że jeśli korzystamy z zbiornika naturalnego, wymagana będzie filtracja wody. Trzeba przemyśleć wybranie pompy ciepła wodnej, bo gwarantuje ona ciągłe ogrzewanie w czasie zimowym oraz chłodzenie w czasie wiosenno-letnim. Pompa ciepła pobiera wodę i przekazuje ją do modułu wewnętrznego, po czym na bazie przemiany energii dostarcza wodę ciepłą, po czym odprowadza wodę zimną. Dużą zaletą pompy ciepła wodnej jest to, że działa, kiedy jest wielkie zapotrzebowanie cieplne.

Czy warto mieć pompę ciepła?

Główną zaletą instalacji pompy ciepła, wynikającą z przyjmowania energii ze odnawialnych źródeł jest ekologiczność i energooszczędność. W zestawieniu do innych źródeł energii, wykorzystanie pompy ciepła nie uwalnia bardzo szkodliwych odpadów i substancji. Dzięki temu jest to wyjście w pełni ekologiczne. Za sprawą tego, że aplikacja pompy ciepła jest wysoko przyjazna dla środowiska, oferowane są dodatkowe dofinansowania budowy ekologiczne. Co więcej warto wspomnieć, że dość niewielkie koszty eksploatowania całkiem sprawnie zwracają pieniądze wydane przy rozpoczęciu inwestycji, a wydajność i sprawność odpowiednio przygotowanej i regularnie sprawdzanej pod względem usterek pompy dochodzi nawet do 50 lat nieustannego zużycia.

Instalacja pompy ciepła usuwa też przymus powstania komina oraz zaplecza, gdzie składowany byłby opał oraz kupna samego opału. Wydatki są zatem zauważalnie niższe niż w przypadku innych źródeł cieplnych. Co więcej pompy ciepła są właściwie bezobsługowe. Dzięki prawie pełnemu zautomatyzowaniu oczekuje tylko niewielkiego doglądania działania systemu. Użytkownicy nie muszą marnować czasu na dokładanie opału do pieca.

Warto wybrać pompę ciepła też ze względu na zastosowanie. Pompy ciepła zapewniają sporo możliwości zaczynając od układu grzewczego, który dostarcza ciepło dla pomieszczeń oraz wody użytkowej. Pompa może współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym oraz podłogowym, więc gwarantuje najlepsze efekty. W lecie może też wspierać chłodzenie pomieszczeń, dlatego też korzystanie z pompy ciepła jest wielofunkcyjne i wygodne.

Strona używa cookies
Ok