Pizza – przysmak całego świata

Czy istnieje danie, które bez wątpienia uwielbiają wszyscy? Tak – pizza. Prawdziwy skarb włoskiej kuchni, rozpowszechniony na każdej szerokości geograficznej. Prostota w przeróżnych kombinacjach, która zawsze smakuje inaczej. W ogóle kuchnia włoska jest chyba najsmaczniejszą kuchnią świata. Obywatele Włoch doskonale potrafią komponować naturalne i sprawdzone składniki, które wspólnie smakują jak niebo w ustach. Gorąca Italia dała nam nie tylko okrągłe placuszki, ale również spaghetti, risotto, czy lasagne. Jednym zdaniem smaczne i błyskawiczne w ugotowaniu posiłki, które łączą bliskich przy jednym stole. Taka też jest filozofia gotowania – przez żołądek do serca najbliższych.

Włosi nie tylko lubią gotować. Uwielbiają spędzać czas z przyjaciółmi, rozmawiając i radując się w gronie znakomitego jedzenia, które opiera się na miejscowych i naturalnych składnikach. Pomidory, bazylia, parmezan – te produkty dostępne są tam na każdym rogu i za drobne pieniądze. Warzywa i zioła uprawiane w gorącym słońcu południa smakują genialnie. Nic dziwnego że znalazły się w głównym menu każdego Włocha. A skąd tak naprawdę wzięła się się kuchnia włoska i jak została odkryta pizza? Odpowiedź na pewno Cię zaskoczy. Dowiedz się zatem o powstaniu pizzy i o znanych potrawach kuchni włoskiej. Uważaj, możesz zrobić się naprawdę głodny.

Jaka naprawdę jest kuchnia Włoch?

Powinno się zacząć od tego, że kuchnia Włoch jest całkowicie powiązana z tradycją konkretnego regionu. Włosi bardzo szanują swoją tradycję, nie dopuszczają jakichkolwiek ustępstw i w trakcie wykonywania ulubionych potraw korzystają z receptur dostarczanych z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki tradycji, umiejętności łączenia prostych składników i używaniu wysokiej jakości (zasadniczo naturalnych) produktów kuchnia ta zdobyła wielką popularność i światowe uszanowanie. W kuchni włoskiej nie używa się substytutów – wszystko produkowane jest ręcznie, wedle szczegółowo opisanej formuły. Gotowanie „z sercem” powoduje, ze wszystko pachnie i smakuje wyśmienicie. Co jeszcze powinno się wymienić jako walor kuchni włoskiej? Niewątpliwie jej dostępność. Kuchnia ta jest bardzo niedroga, a wszystko z tego względu, że praktycznie każda z klasycznych potraw pochodzi się z ubogich regionów. W przeszłości biedni mieszkańcy Włoch korzystali z wyrobów, które mieli pod ręką. Pomidory, jajka, mąka, bazylia, oliwki – wszystko to mieściło się w domowym budżecie, lub uzyskiwane było samodzielnie. Jednak obok samego gotowania, najistotniejsze jest (co kultywuje się współcześnie) kosztowanie potraw w sporym otoczeniu bliskich. Włosi słusznie powtarzają, że wspólna konsumpcja ma jednoczyć ludzi. Nic nie znaczy cena dania, ale sam moment, który spędza się z ukochanymi osobami, przy jego zjadaniu. To jest bezcenne.

Skąd pochodzi prawdziwa pizza?

Co w pizzy może nie smakować? Kruchego spodu. Uprawiających w słońcu pomidorów. Rozstapiającego się sera mozzarella, czy wonnej bazylii? To fundamentalne składniki standardowej pizzy. Danie to przeżyło wiele ewolucji. W każdym miejscu smakuje odmiennie. A jak to się wszystko zapoczątkowało? Dania zbliżone do pizzy znane były już w starożytnym Rzymie i o dziwo stanowiły doskonały środek płatności. Pizza znaczącą renomę osiągnęła dopiero pod koniec XVIII wieku, gdy to zaczęły powstawać restauracje tytułowane pizzeriami. Wzbudziły one zainteresowanie monarchę Ferdynanda II Burbona, który wybrał się w podróż do Neapolu, by posmakować podawanych tam posiłków. Kilkadziesiąt lat później, u schyłku XIX wieku kucharz Raffaelo Esposito stworzył dla swojej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy. Ostatnia była nowalijką, bowiem kucharz dodał do niej nowy składnik – ser mozzarella. Królowa zakochała się w jej smaku i od tamtej pory pizza ta jest znana jako „margerita” od imienia królowej. Kolejno pizza przybyła do Stanów Zjednoczonych, gdzie została na dobre rozpowszechniana przez włoskich pracowników przyjeżdżających do Ameryki po zakończeniu walk na froncie II WŚ Tak oto pizza stała się ulubioną potrawą wszystkich narodowości – od Japończyków po Jamajczyków.

Popularne dania kuchni włoskiej

Pizzerie tłumnie witają gości wszędzie, niezależnie od położenia geograficznego. Dowodzi to niezwykła popularność kuchni włoskiej. Pizza nie jest jednak jedyną znaną potrawą tej części globu. Włochy przekazały też światu takie dania jak risotto blanco, spaghetti bolognese , lasagne czy słodkie tiramisu. Kuchnia Włoch zasadniczo opiera się na prostych produktach. Na południu kraju przyrządza się potrawy mączne, a na północy dania z ryżu i polenty. Na południu zazwyczaj konsumowana jest oliwa, podczas gdy na północy używa się masła. Nie zapominajmy także, że oprócz rutynowych dań, Włosi mogą nam zaoferować unikalne wyroby, takie jak szynka parmeńska, ser parmezan, trufle, mascarpone, szlachetne oliwy, czy wytworne wino marsala. Jak można nie lubić kuchni tej części świata?

Chciałbyś skosztować prawdziwej włoskiej pizzy w Toruniu? Poszukujesz pizzerii, która przygotowuje włoskie dania według tajemnej formuły. Przygotuj się na ciekawe doznania smakowe i zarezerwuj stolik w naszej pizzerii: pizza Toruń

Strona używa cookies
Ok