Profesjonalne projektowanie ogrodów

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń

Gdy podjeżdżasz przed własny dom ciągle znajdujesz brzydką, ponurą oraz przytłaczającą przestrzeń? Twoi przyjaciele niechętnie goszczą u Ciebie w ciepłych miesiącach? Nadeszła pora, by to zmienić! Jeśli masz przed swoim domem niewyczerpaną połać, która wizualnie zdążyła szybko się upodobnić do amerykańskich slumsów, wówczas powinieneś zatrudnić znanego projektanta ogrodów. Musi być to zdecydowanie ktoś, kto ma idealne wyczucie smaku i kompetencje w realizowaniu takich rzeczy. W sieci można wyszukać sporo zachęcających projektów na wspaniały i zachwycający zieleniec, m in. na żwirowe rabaty, z zagospodarowaniem skrzynek z drewna czy palet. Jeżeli zatem marzysz o tym, ażeby okolica dookoła Twojego domu nabrała wyrazu oraz przykuwała zazdrosny wzrok kolegów, jak najszybciej zorientuj się w problemie projektowania ogrodów.

Czym tak naprawdę jest projekt ogrodu?

Wykreowanie oryginalnego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z kilku obowiązkowych etapów. Na początku musi zostać stworzony schemat spożytkowania terenu. Chodzi tu przede wszystkim o ilustracyjne jego zaprezentowanie, które mieści w sobie granice rejonu, zaznaczenia informacyjne bądź tereny wód. W następnej kolejności opracowuje się specyfikację fotograficzną obszaru, gdzie ma rozwinąć się ogród oraz obszarów z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza sporządza na tej podstawie indywidualny schemat techniczny, jego wizualizację i wstępny kosztorys.

Jakie składowe muszą być widoczne w rozkładzie technicznym ogrodu?

 • Florę, która zostanie zastosowana w skwerze z ujęciem konkretnych gatunków oraz odcieniem kwiatów
 • Wariant nawierzchni, przykładowo kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, więc wszelakie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Układ gniazd i kierunku instalacji elektrycznej
 • Modele podświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Inne elementy, jakie będzie można zaobserwować na rzucie zieleńca
 • Kosztorys

Ogród konwencjonalny czy nowatorski?

Do dziś najbardziej prestiżowe to zieleńce angielskie, holenderskie, oraz zen. Każdy z nich ukazuje diametralnie inną wizję i gust. Przykładowo ogrody angielskie nastawione są na naturalność i niezależność, francuskie – na stałe, harmonijne kształty i alejki mknące przez środek skweru, zaś japońskie – mają odtwarzać naturę, a nie ją niszczyć. Aktualnie konstruuje się je z nastawieniem na życzenia klienta, więc to jakie on posiada koncepcje na spożytkowanie przestrzeni własnej przyległej działki.

Wzorcowe odsłony ogrodów

 • Ogrody współczesne – mające, np. przestrzeń do wypoczynku oraz uprawiania sportu
 • Ogrody familijne – dopasowane zarówno do wymogów rodziców, jak i dzieci. Zaplanowane z zawarciem miejsc na spokój, grę czy ucztowanie
 • Ogrody „nieformalne” – takie, w których można przeżyć bliskość przyrody (np. ukryć się w cieniu drzew)
 • Ogrody wielkomiejskie – zorientowane głównie na praktyczność oraz posiadające łagodną przestrzeń spokoju
 • Ostatnimi czasy bardzo powszechne stały się także ogrody skandynawskie, rustykalne, kolonialne czy prowansalskie.

Niezwykłe oświetlenie ogrodowe – które wybrać?

Powabem zaprojektowanego ogrodu masz szansę radować się nie tylko w ciągu dnia, lecz także nocą. Wystarczy, że wyposażymy go w odpowiednie podświetlenie. Doskonałym pomysłem są mobilne lampy, które możesz ustawić w dowolnym miejscu. Wszelkie dróżki, schody, podjazdy – a mianowicie szczególnie uczęszczane obszary – powinny mieć trwałe podświetlenie, np. punktowe. Płaszczyznę spokoju można wyposażyć w indywidualną mocną lampę z kinkietami. Jeśli w sąsiedztwie wcale nie ma żadnych gniazd prądu, można z dobrym skutkiem wykorzystywać oświetlenie słoneczne. W ciągu dnia nagromadzą one energię pobieraną ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się interesującymi efektami dekoracyjnymi. Niezłym pomysłem jest umieszczenie tzw. czujników zmroku, które będą włączały oświetlenie w wybranym czasie lub lamp-automatów z czujnikiem ruchu (zapalające się jedynie wówczas, gdy w otoczeniu pojawi się człowiek lub zwierzę).

Krótko mówiąc:

W trakcie opracowywania zieleńców bardzo ważne jest wkomponowanie wszystkich elementów, choćby tych najbłahszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie zrobi na Tobie wrażenie. Strefa komunikacyjna, huśtawka, oczko wodne wszystkie ścieżki, światło i zadaszenie muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie możesz przenieść swoich projektów na rzeczywistość, skorzystaj z pomocy projektanta zieleńców. Pewnie w tym, czego Ty niestety nie masz szansy do końca sformułować, on szybko się odnajdzie i zasugeruje Ci optymalne rozwiązania. Pamiętaj, że oprócz wymienionych wcześniej składników, wypada podyskutować z nim też dobór mebli ogrodowych, przyborów ogrodowych (np. dodatków do grilla) i wszystkich subtelniejszych ozdób. Wcale nie warto planować zieleńca w pojedynkę, szczególnie, kiedy nie wiemy co oraz jak się robi. O wielu kwestiach możesz zwyczajnie zapomnieć. Budowanie basenu tylko pozornie jest natychmiastowe, nieskomplikowane i komfortowe. W efekcie możesz zostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej niż przed zapoczątkowaniem robót. Osoba odpowiedzialna za plan zieleńca bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które będą wywierały nacisk na jego rozwój. Pewnie zabrzmi to prozaicznie, przede wszystkim te pogodowe.

Strona używa cookies
Ok