Znajdź kredyt na dobrych warunkach

Czy kredyty są konieczne? Śledząc zachowania klientów, dosyć łatwo znajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są przydatne. Nie są niezbędne, ale ułatwiają nam wiele życiowych sytuacji. Statystyczne dochody w naszym kraju nie dają nam możliwości na zakup nowego mieszkania, czy pojazdu. A w sumie każdy z nas zamierza się w przyszłości uniezależnić, czy zacząć urzeczywistniać osobiste plany zawodowe. Po co Ci kredyt? Łatwo jest wypowiedzieć to zdanie osobie, która otrzymała wysoki spadek po dziadkach, a nigdy nie znalazła się w sytuacji „typowego obywatela”. Mimo popularności tej formy wsparcia materialnego, kredyty wciąż kojarzą się nam bardzo niekorzystnie. Zobowiązanie na długotrwały okres i strach przed utratą możliwości zwrotu długu – to zasadnicze obawy, z jakimi spotykamy się przy okazji składania wniosku kredytowego.

Jeżeli odczuwasz pewne wątpliwości, postaramy się je rozwiać. Niżej zaprezentujemy „jasne” strony kredytów. Opiszemy Tobie krok po kroku, na co warto kierować uwagę przy zawieraniu umowy o kredyt. Zestawimy rożne odmiany kredytów, żeby ułatwić Ci wybór jakiegoś z nich.

Kredyt hipoteczny – czas na własne mieszkanie

Głównie kredyt hipoteczny jest swoistym typem inwestycji. Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo na rzeczy zabezpieczające daną wierzytelność, na bazie którego bank może dochodzić zaspokojenia swojego roszczenia, w przypadku niemożności zapłaty zobowiązania kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • cała nieruchomość,
  • ułamkowa część nieruchomości,
  • zbiór nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Kształt kredytu hipotecznego współzależny jest w decydującej mierze od osobistej sytuacji materialnej. Wysokość kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników – rozciągłości czasu zwrotu, przelicznika LTV i osobistej wiarygodności. Im krótszy okres spłaty kredytu, tym niższe koszty obsługi kredytu. LTV (w rozwinięciu Loan to Value) to stosunek między sumą kredytu, a ceną nieruchomości. Im większy depozyt własny tym mniejsza wartość procentowa tego przelicznika. Pomniejszenie wartości LTV łączy się z spadkiem marży pełnego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla kredytodawcy szczególnie ważna jest historia zadłużenia. I co może być zdumiewające, w przypadku kredytu hipotecznego o wiele lepiej są oceniane osoby, które miały wcześniej jakieś zadłużenia, od tych, które nigdy nie otrzymywały pożyczek gotówkowych. Znaczna zdolność kredytowa przyczynia się do obniżenia marży całego kredytu.

Kredyt samochodowy, czyli jak sfinansować nowy samochód

W porównaniu do kredytu hipotecznego, kredyt na samochód jest dużo prostszy w zdobyciu. Głównie dlatego, że kwota pożyczanych pieniędzy jest znacznie mniejsza. W przypadku kredytu samochodowego, instytucje bankowe wprowadzają kilka typów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, zawłaszczenie na zabezpieczenie albo depozyt karty samochodu. Akcesoryjnym zabezpieczeniem jest cesja uprawnień z polisy ubezpieczeniowej. Dzięki pozyskaniu tego rodzaju kredytu możemy nabyć nie tylko własny samochód, ale także kemping, motocykl, a nawet łódź silnikową. Istotny jest również fakt, że pojazd nie musi być nowy. Wartość marży kredytu zależy, podobnie jak przy kredycie hipotecznym, od depozytu osobistego. Oprocentowanie rzeczywiste obejmuje od kilku do kilkunastu procent w skali roku. W wielu wypadkach kredyt samochodowy okazuje się być świetnym rozwiązaniem.

Kredyt na samochód kierowany jest do osób fizycznych. Formą kredytu dostępną dla firm jest leasing. Poprzez umowę leasingu leasingodawca oferuje przedsiębiorcy prawo do użytkowania z określonej rzeczy na ustalony wcześniej okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty. Zalety płynące z leasingu są następujące:

  • małe zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja podatków
  • wygodne rozliczenie VAT

Po zapłacie pełnych rat, własność pojazdu przechodzi na leasingobiorcę.

Podpisywanie umowy o kredyt – pamiętaj o tych rzeczach

Przed dostarczeniem wniosku, każdorazowo należy całkowicie upewnić się jaka jest faktyczna cena nieruchomości. Cena posiadłości będzie miała wpływ na wielkość kredytu. Podczas wizyty, doradca finansowy będzie żądał informacji o zarobkach (suma netto, rodzaj pracy, czas zatrudnienia) i o pozostałych obciążeniach pieniężnych. Na podstawie tych danych określi on zdolność kredytową. W umowie kredytowej ustalone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od elementów giełdowych (na które nie mamy wpływu) i od marży narzucanej przez instytucje bankowe. Dodatkową należnością, z którą powinniśmy się liczyć, jest prowizja banku. Jest to procentowo wyznaczony wskaźnik mówiący o tym, ile musimy zapłacić bankowi za danie kredytu gotówkowego.

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, dobrze jest się z nią zawczasu zapoznać. Poproś bank o wzór umowy, by móc ją zanalizować na spokojnie w domu.

Jeśli właściwie podejdziemy do kredytu, okaże się on przyjaznym rozwiązaniem i okazją na korzystniejsze możliwości. Duża liczba osób traktuje kredyt gotówkowy jako lokatę i w naszym mniemaniu jest to znakomity styl myślenia. Samodzielne porównywanie kredytów potrafi być długotrwałe, dlatego też warto zadbać o pomoc ekspertów finansowych, którzy zapewnią Tobie obsługę na wysokim poziomie i dostęp do konkretnych porad.

Aplikujesz o kredyt? Odwiedź naszą stronę i porównaj różne formy kredytów: kredyty samochodowe Toruń

Strona używa cookies
Ok