Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Haluksy – jak zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie zachowawcze a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są częstą przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Czym jest to spowodowane? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób ekspansję zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości dużego palca u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Nieleczone haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te dotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie obciążają i deformują stopę. Buty na wysokim obcasie powodują przeciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas silnie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa część stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są proporcjonalnie większe, a jeśli połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową ruinę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność genetyczna- miękkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoja babcia lub mama mają problem z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób zapobiegać

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być pod żadnym pozorem wysokie obcasy. Nie poleca się też noszenia butów wąskich, w których palce stopy nie ma miejsca do poprawnego ułożenia palców. Osoby z haluksami muszą też wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy palucha koślawego, koniecznie idź do specjalisty, który poleci ci skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna oferuje różnorodne sposoby profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort wywołany przez zwyrodnienia. Często nasączone są leczniczymi olejkami przeciwbólowymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w zdrowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty żelowe – są to specjalne wkładki żelowe, które układają palce w odpowiedniej pozycji, niwelują nacisk i hamują rozwój deformacji. Zalecane są szczególnie dla pań, które często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego oraz palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je głównie do leczenia haluksów a także do przyspieszenia rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest stosowana zarówno po to by przeciwdziałać deformacjom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat korygujący

Kiedy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Obecnie istnieje kilka rodzajów operacji dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Inne sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeśli czujesz, że kondycja twoich stóp potrzebuje poprawy, koniecznie pomyśl, czy twój styl życia nie jest obciążający dla twoich stóp. Przeanalizuj czy w twojej rodzinie cierpiał na podobne dolegliwości. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeżeli masz dodatkowe kilogramy, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki profilaktyczne. Należy pamiętać, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeśli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje zwiększały się z dnia na dzień.

Szyna na haluksy

Strona używa cookies
Ok