Nowoczesne zabiegi w stomatologii

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy dentystów i na rozwoju tecjnologii i technik używanych w leczeniu zębów. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej przywracają piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest praktycznie od ręki w ciągu kilku, a czasem nawet jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Od niedawna pacjenci mają do wyboru wiele metod, które usuwają przebarwienia oraz korygują wygląd zębów, a nawet uzupełniają braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki przyjdzie do stomatologa, opuszcza gabinet w pełni uśmiechnięty już w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są szczególnie znane oraz na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Duża część pacjentów zastanawia się, jaki będzie ich uśmiech po ukończonym leczeniu dentystycznym. Do niedawna na ostateczny efekt należało czekać aż do końca leczenia oraz zupełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie istnieje możliwość zobaczenia efektu działań dentysty nim podejmie się leczenia. Sposobem tym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Co to jest? Digital Smile Design to nowoczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pochodzących od pacjenta – to znaczy kompletu zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – stomatolog za pomocą specjalnego programu wprowadza wszystkie poprawki. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dobiera kolory i kształt zębów i oddziaływanie zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można przeprowadzić mając już gotowy plan leczenia stomatologicznego, dzięki czemu pacjent zobaczy etapy zmian albo użyć programu w roli przyszykowania planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może wyjaśnić dentyście jakiego efektu oczekuje, natomiast stomatolog pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą konieczne do stworzenia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że trzeba zastąpić usunięte zęby nie tylko ze względu na wygląd, ale także zdrowie szczęki, już wiemy. Wielu pacjentów w tym celu wybiera aplikację implantu zębowego. O ile dotąd, choć implanty są najmocniejszym oraz zdaniem dentystów najlepszym pośród protez, pełen zabieg trwał kilka miesięcy, ponieważ wszczepienie implantów dentystycznych łączy się długotrwałym czasem integracji kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły maksymalne skrócenie tego czasu. Współcześnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w zaledwie jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant będzie musiał zespoić się z tkanką kostną, co wymaga czasu, dzięki nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza klinikę dentystyczną z pięknym uśmiechem nawet w jeden dzień. Dentyści sporządzili do tego nowoczesną odbudowę protetyczną tymczasową, którą da się założyć od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pięknym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza osłania implant upraszczając jego łączenie z kością. Kiedy już implant w pełni zespoi się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, kiedy stomatolog zamienia tymczasowe uzupełnienie na uzupełnienie stałe.

Wybielanie zębów lampą w gabinecie stomatologicznym

Wybielanie zębów lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi technikami wybielania zębów, użycie przeznaczone do tego lampy gwarantuje zdecydowanie widoczniejsze efekty przy zaledwie jednej wizycie. Wybielanie lampą usuwa z zębów wszystkie przebarwienia powstałe w wyniku diety, ponieważ nawet zupełnie wyleczone zęby mogą mieć, nieprzyjemny żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, jaka eliminuje większość przebarwień, a obok tego usuwa do 97% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także korzystny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Co więcej sam zabieg wybielania lampą w klinice dentystycznej jest bardzo wygodny oraz nie pożera wiele czasu. Szczególnie istotnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu można dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto dodać, że stomatolog może swobodnie regulować moc światła oraz w ten sposób dopasować się do potrzeb pacjenta.

Korony oraz licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu da się polepszyć także za pomocą protetycznych koron i licówek stomatologicznych. Korony służą wymianie zębów np. po leczeniu kanałowym pod mikroskopem albo do umieszczenia jej na implancie. Wykorzystuje się je w głownej mierze ze względu na to, że doskonale imitują naturalne zęby. Wykonuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są wyjątkowo estetyczne.

Z kolei licówki dentystyczne to niewielkie nakładki, jakie aplikuje się na zęby. Dzięki nim da się zakrywać trudne do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie reagują na wybielanie. Licówki używa się także jako sposób poprawy małych wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy ukryć np. przerwę między zębami (diastemę) albo ukruszony fragment zęba.

Gabinet stomatologiczny Toruń

Strona używa cookies
Ok