Zabiegi leczące nadpotliwość

Leczenie nadpotliwości Bydgoszcz Zabiegi leczące nadmierną potliwość Nadpotliwość

Czym jest nadmierne pocenie się?

Wydzielanie potu jest faktem pod każdym względem zwyczajnym. Za jego sprawą wydzielamy toksyny ustroju oraz wyrównujemy temperaturę ciała (np. w trakcie ciepłych dni). Ludzkie ciało posiada średnio do 3 milionów gruczołów, które wydzielają pot. A jeżeli jest go zbyt dużo? Czujemy, że spływa nam po plecach dniami i nocami? W takiej sytuacji możemy cierpieć na tzw. nadpotliwość, która nie jest zaledwie zwyczajnym kłopotem kosmetycznym, ale również chorobą. I jak popularnie wiadomo – schorzenia musimy usuwać z paru względów. Jednym spośród nich jest z pewnością dyskomfort, doznawany przeważnie w środowisku innych ludzi. Ogólnie przyczynami nieopanowanego wydzielania potu są czynniki objawowe i fizjologiczne. W przypadku pierwszych wymienionych stykamy się z konkretnymi zakłóceniami, które w danym momencie mają miejsce w naszym ciele, np. z hormonalnymi (nadczynność tarczycy), neurologicznymi (np. zespół Rossa), chorobowymi (przykładowo ostrymi infekcjami). Nadmierne wydzielanie potu właściwie nie musi dotyczyć pojedynczej części ciała, przykładowo pach. Jeżeli mamy na uwadze fizjologiczne pocenie się, wtedy jako standardowe czynniki wypunktować można chociażby stres, strach czy sport. Mamy na nie chociażby pośredni wpływ.

Jak sprawdzić czy mam nadpotliwość?

Jeśli pragniemy dokładnie wiedzieć czy cierpimy na nadmierne produkowanie potu, powinniśmy zasygnalizować ów fakt lekarzowi ogólnemu. Wówczas on poprowadzi z nami gruntowny wywiad, zbada intensywność problemu oraz poinformuje nas o przeciwwskazaniach do usuwania dolegliwości. Najpierw powierzy dodatkowe badania, m in. test Minora. Wygląda on następująco: strefy, w których potrafi występować nadmierna potliwość, są natarte jodyną i zasypane skrobią. Intensywne zabarwienie podsuwa istnienie schorzenia. Drugą rzeczą jest jej leczenie za pośrednictwem specjalnych technik. Niewątpliwie nie chodzi tu o opłukiwanie nóg przez 30 minut w mieszance z liśćmi z orzecha włoskiego albo o masową wymianę ubrań. Są to ogólnodostępne strategie, lecz zwykle mało funkcjonalne.

Sposoby leczenia nadpotliwości

Do kuracji bezinwazyjnych należą jontoforeza, zastrzyki z użyciem botoksu i terapia za pośrednictwem lasera. Jeżeli mamy na uwadze dwa pierwsze, wtedy efekt leczenia utrzymuje się co najwyżej pół roku. Jonoforeza opiera się na naruszaniu kanałów jonowych przy użyciu prądu i leków cholinergicznych, natomiast toksyna botulinowa zmierza do „paraliżu” układu nerwowego (w sposób odwracalny), które zabezpieczają poszczególne fragmenty ciała w pot. Najlepszą spośród metod jest leczenie nadpotliwości laserem, bo w wygodny i niebolesny sposób normuje mechanizmy wydzielania potu. Urządzenie Accent Ultra bazuje w skrócie na zastosowaniu specjalnych głowic, jakie rozprowadzają fale elektromagnetyczne. Dokłada się je do wskazanych części figury, w których uprzednio stwierdzono nadpotliwość. Jednokrotny zabieg trwa zwykle do pół godziny, natomiast w trakcie jego przeprowadzania właściwie nie wyczuwa się jakiegokolwiek bólu, palenia, szarpania itd. Mamy szansę się bez nerwów rozluźnić. Co ważne – wiązka lasera absolutnie nie powoduje blizn, przebarwień oraz nie niszczy sąsiadujących tkanek.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia laserem?

Bynajmniej nie każdy może poddać się terapii laserowego łagodzenia nadmiernej produkcji potu. Do nadrzędnych zastrzeżeń należy świeża opalenizna, ciąża, rak skóry, bliznowce, pompa insulinowa, wrażliwość na promieniowanie, padaczka albo cukrzyca. Naturalnie każdą uciążliwość trzeba najpierw skonsultować z lekarzem ogólnym, a dopiero wówczas kosmetyczką. Należałoby wiedzieć o tym, że na kilka tygodni przed zabiegiem (jeżeli doktor nie będzie widział większych problemów) należy zaprzestać popijać zioła bądź brać je w postaci pastylek. Chodzi tu o wszelakie lubiane zioła, m in. detoksykujące, oczyszczające lub stymulujące. Taka sama reguła stosuje się do farmaceutyków, m in. leków homeopatycznych, leków przeciwgrzybicznych, przeciwtrądzikowych, wyselekcjonowanych leków uspokajających czy szczepionek. Kilka miesięcy musimy odczekać od odstawienia medykamentów, które posiadają w swojej kompozycji pochodne retinoidów. Tylko po owym okresie można iść na zabieg leczący nadmierne wydzielanie potu. Bynajmniej nie możemy również stosować niektórych kosmetyków, przykładowo kremów z witaminami A i E, środków przeciwbakteryjnych bądź antyperspirantów. Przed zabiegiem nie można wypijać żadnego napojów wysokoprocentowych. Jeśli wypijemy bodaj kieliszek różowego wina, powinniśmy dać sobie z nim spokój na 24 godziny. Z jakiego powodu jest aż tak dużo przeciwwskazań? Laser to skumulowane światło, które może oparzyć skórę. Mówiąc w skrócie: światło padające tylko na określony rejon (znacznie zatrzymuje się jego rozpraszanie). Jeżeli naskórek pod oddziaływaniem niezależnych czynników będzie na nie znacznie bardziej czuła, wtedy może dojść do bolesnych efektów. Przykładowo związki witaminy A wchodzą zwyczajnie z wiązką lasera, w interakcje, które są przyczyną poparzeń. Zamierzasz wiedzieć więcej? Wejdź w owy odsyłacz – Leczenie nadpotliwości Toruń

Strona używa cookies
Ok