Ocieplanie natryskowe budynku pianą poliuretanową

Ocieplanie natryskowe budynku pianą poliuretanową

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR okazało się wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją świetne parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców wykorzystywanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką zaletą, dzięki której prześciga inne materiały termoizolacyjne jest sposób aplikacji. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przywiera i formuje się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały termoizolacyjne należy skracać i dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i właściwościami, dlatego są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale nadaje się również do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa PUR najlepsza jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR da się też umieścić na płaskim dachu, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez trudu można wykonać natrysk na różne, właściwie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno i metalowe elementy, a nawet blachę. Najlepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą metodą gwarantujemy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby przeprowadzić natrysk dobrze niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje odrębność właściwości i parametrów. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz słabo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarto-komórkowa PUR ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), dlatego nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Z tego względu tak często wykorzystuje się ją do termoizolacji fundamentów. Natomiast nie jest paro-przepuszczalna, a poza tym po zastygnięciu staje się sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o innych istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, dlatego niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Co ważne w oznaczeniu łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał palny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko stworzenia termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W porównaniu do pozostałych surowców termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności i właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto kluczowe jest również to, że po właściwej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć słabą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, jednak według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tym przypadku da się zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub zaaplikowanie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Strona używa cookies
Ok