Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Kursy i szkolenia na kierowców pojazdów uprzywilejowanych kurs dla konwojentów szkolenia podstawowe dla kierowców karetek

Jakie uprawnienia posiadają pojazdy uprzywilejowane?

Kiedy auta uzyskują wyjątkowe uprawnienia? Jakie paragrafy posiadają w tym przypadku moc wiążącą? Mianowicie do pojazdów uprzywilejowanych przyporządkowuje się jakiekolwiek pojazdy ratujące ludzkie zdrowie, życie czy mienie. Należą tu również pojazdy, jakich zasadniczym planem jest strzeżenie bezpieczeństwa państwa, zagwarantowanie ładu państwowego albo pokrewne prace posiadające wpływ na postępowanie ludzi w rozleglejszej perspektywie. Pojazdami uprzywilejowanymi są również tzw. kolumny pojazdów, np. kolumny aut Służby Więziennej czy Biura Ochrony Rządu. Wspomniane auta mają również dawać bezpieczeństwo personom publicznym dzierżącym władzę w regionie. Przypada im wyjątkowa ochrona (m. in. głowie państwa bądź senatorom). Do pojazdów uprzywilejowanych musimy zakwalifikować ponadto samochody wykonujące na jezdniach praktyki reorganizacyjne, odświeżające albo porządkowe, a także busy szkolne albo przewożące osoby niepełnosprawne.

Wszystkie wyszczególnione samochody mają na trasie szczególne prawa. Przede wszystkim kolejni przejezdni muszą ustąpić im pierwszeństwa, czyli zboczyć z ulicy, cofnąć się bądź w inny sposób zorganizować miejsce. W trakcie, kiedy pojazd uprzywilejowany włącza sygnalizację wizualną oraz dźwiękową, wszyscy Ci, którzy zajmują miejsce za kierownicą, właściciele jednośladów, motocykliści oraz przechodnie muszą działać w zgodzie z niniejszą zasadą. Naturalnie kierowców karetek albo samochodów policyjnych też obowiązują maksymy: dostrojenia prędkości do realiów występujących na ulicy, rozważnego zachowania oraz niestwarzania dodatkowego niebezpieczeństwa. W Polsce kierowców środków transportu uprzywilejowanych dotyczą: Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 grudnia 2003 roku.

Przepisy obligatoryjne dla kierowców przewożących wartości pieniężne

Kierowców-konwojentów obligują analogiczne kodeksy co kierowców aut uprzywilejowanych, zatem Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ustawa o ruchu drogowym. Istnieją natomiast ponadplanowe wytyczne do przewożenia wartości pieniężnych, zwłaszcza różnego charakteru czeków, weksli oraz kolejnych dokumentów zastępujących gotówkę. Każdy przewóz ochraniany musi spełniać zastrzeżenie co do ilości „ochroniarzy”, m in. od 24 do 50 jednostek obliczeniowych musi asekurować trzech wartowników. Dodatkowo omawiany konwój musi być strzeżony przy użyciu elektronicznych systemów, m.in. zespołów sygnalizacji wtargnięcia, systemów tv dozorowej albo systemu „panika”. Osoby siedzące za kierownicą takich środków transportu muszą obowiązkowo przejść profesjonalny kurs na kierowcę pojazdu przewożącego wartości pieniężne.

Szkolenia dla kierowców karetek, wozów strażackich i pojazdów przewożących wartości pieniężne

Dużo Ośrodków Szkolenia Kierowców posiada w swojej ofercie specjalne zajęcia dla zainteresowanych, którzy planują otrzymać prawa na sterowanie środkami transportu uprzywilejowanymi bądź przesyłającymi wartości pieniężne. Często można je podzielić na dwie klasy: instruktaże podstawowe oraz kursy rozszerzające. Pierwsze dotyczą osób, które dopiero zamierzają zdobyć zezwolenia na kierowcę-konwojenta czy kierowcę auta uprzywilejowanego. Kolejny wariant poświęcony jest dla tych, co pragną poprawić obecnie posiadane kompetencje oraz rozwinąć informacje. Instruktaże poza tym mieszczą w sobie część wykładową oraz część praktyczną. Ich intencją jest skuteczne wykształcenie kursantów do bezwypadkowego praktykowania najróżniejszych manewrów podczas jazdy w wymagających okolicznościach, m in. gwałtownego hamowania, wymijania barier z równoległym hamowaniem lub kierowania autem na bardzo mokrej drodze, gdzie jest ogromne niebezpieczeństwo poślizgu. Prowadzący w momencie zajęć zwracają szczególną uwagę na pozycję zajmowaną poprzez kierowcę za kołem kierownicy, siłę ruchów (inaczej kompatybilność fizyczną), zdolność czujności na trasie i rozmaitych punktach mających wielkie znaczenie w czasie prowadzenia. Co jeszcze? Kierowcy w trakcie kursu dokształcają się, w jaki sposób zatrzymywać się, kiedy auto osiąga niebotyczną prędkość czy zatrzymywać się awaryjnie na zakręcie. Często dedykuje się czas na jeżdżenie po trolejach, jakie mają symulować zmienności typowej drogi, tzw. koleiny.

Czym jest defensive driving?

Nadrzędnym zamiarem jazdy defensywnej jest optymalizowanie zysków z nauczonych nawyków oraz ruchów. Chodzi tu o wyprzedzanie konkretnych zajść na drodze, właściwą jej obserwację oraz ustalanie pojedynczych manewrów. Zajęcia jazdy defensywnej są poświęcane oczywiście wszystkim kierowcom, albowiem pokazują w jaki sposób dobrze prowadzić po ulicach osiedlowych, w centrum miasta lub po jezdni szybkiego ruchu. Z jego pomocą można w szybki i czytelny sposób przyuczyć się równej jazdy, odpowiedniego alarmowania światłami, używania biegów albo znajdowania pasu ruchu. Nauczyciele w momencie jazdy pokazują, jakie określony prowadzący ma potknięcia, jak opanować odpowiednie nawyki i w jaki sposób zachować się w okolicznościach kryzysowych. Wnioskując: sterowanie samochodem w sposób defensywny musi być przez cały czas bezpieczne. Kierowca jest zobowiązany postępować w zgodzie z wyuczonymi wskazówkami i zwyczajami, kierować wprawnie i planowo. Jeśli zamierzasz dowiedzieć się o wiele więcej na temat zajęć dla kierowców, kliknij w ów odsyłacz – Kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych

Strona używa cookies
Ok