W jaki sposób pacjent musi przyszykować się do aplikacji implantów stomatologicznych

W jaki sposób pacjent musi przyszykować się do aplikacji implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych to dość złożony proces więc wymagane są odpowiednie przygotowania. Ze strony pacjenta stomatolog wymaga niewiele. Podstawowym zadaniem pacjenta jest opowiedzenie zespołowi dentystów swoich oczekiwań oraz wskazanie historii chorób, jakie mogłyby być przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów tutaj wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest elektroniczną technikę, jaka ukazuje pacjentowi efekt pełnego wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.

Podczas przygotowania przeprowadzone będą wszystkie badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, dlatego przed aplikacją implantów zębowych niezbędne są badania morfologiczne. Istotny jest tu okres krzepliwości krwi, stężenie glukozy i elektrolitów oraz OB. A to dlatego, by implantolog mógł dokładnie zbadać, czy czas integracji po założeniu implantu zęba przebiegnie dobrze. Poza wykonaniem badań morfologicznych konieczne są także badania dotyczące zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. W ten sposób zostaną zniwelowane zmiany próchnicze oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie wyleczenie chorób zębów, aby bakterie w jamie ustnej pacjenta, nie zawadziło w prawidłowym zespojeniu się implantu z kością. Obok tego koniecznym etapem przygotowań do aplikacji implantów są badania diagnostyki obrazowej. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG lub tomografii komputerowej, ocenia ilość kości, szczękowych zatok i przebiegu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań i odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pobranie wycisków. Taką metodą lekarz dentysta dopasowuje długość i średnicę implantu zęba i formę protezy odbudowującej do indywidualnych zapotrzebowań jamy ustnej pacjenta. Takim sposobem pacjent uzyska precyzyjnie dopasowaną do niego protezę.

W jakich sytuacjach najlepsze są implanty ?

Identyczne przygotowania do wszczepienia implantów zębów wykonuje się niezależnie od przyczyny utraty zębów. Potrzeba aplikacji implantów może pojawić się na skutek wyrwania zęba; utraty zębów z uwagi na obecność niewyleczonych chorób przyzębia i dziąseł albo z uwagi na uraz; pojawienia się niewykształconych  zębowych zawiązek lub całkowitego bezzębia. Zwykle do gabinetu dentystycznego przychodzą pacjenci, jacy już utracili ząb oraz chcą go zastąpić.

Zdarza się tak, że leczenie stomatologiczne wykaże, że ratowanie zainfekowanego zęba jest niewykonalne albo nieopłacalne a najmądrzejszym sposobem będzie jego ekstrakcja i zastąpienie go dobrym implantem . Znaczna grupa stomatologów jako pierwsze wybiera leczenie zębów. Pełna diagnostyka jamy ustnej umożliwia specjaliście sprawdzić, czy w wybranym przypadku najlepiej podejmować działania, które uratują ząb, czy mądrzejszym rozwiązaniem będzie usunięcie zęba oraz jego odbudowa implantami.

Obecnie dzięki najnowszym technikom w stomatologii, implantami da się odtworzyć pojedynczy ząb lub większą liczbę zębów. Współczesne możliwości technologiczne zainspirowały dentystów do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż zaledwie do odbudowy pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, by jeden po drugim wszczepiać implanty zębowe, ale współcześnie mogą stać się podstawą dla protez . Implantolog może na nich opierać protetyczne mosty oraz zwykłe protezy obejmujące szersze luki. Żeby zaaplikować odbudowę na stałe konieczne są ledwie 4-6 implantów zębów.

Zalecenia po założeniu implantu zęba

Po wszczepieniu implantów implantolog ma dla pacjenta listę zaleceń, jakich trzeba się trzymać. Zaraz po wszczepieniu implantów należy przygryźć sterylny gazik na co najmniej pół godziny od zabiegu. Przez kilka godzin nie można spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki muszą być płynne lub półpłynne oraz lekkie. Powinno się też zrezygnować z parzących potraw, aby nie rozgrzewać miejsca zabiegu, co może nasilić dolegliwości bólowe. Stomatolodzy w tego typu sytuacjach przeważnie polecają używanie zimnych okładów, a nawet ssania lodu i picia zimnych napojów.

Po zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych mogą pojawić się takie objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie przestrzegać wyznaczonych przez dentystę dawek tabletek przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, a może zaszkodzić. Implanty zębów potrzebują idealnej higieny jamy ustnej. W tym zakresie pomocne są antybakteryjne, łagodzące płukanki i pasty. Tak samo w przypadku szczotkowania zębów powinno się stosować miękką szczoteczkę oraz uważnie oczyszczać zęby, by nie podrażniać miejsca zabiegowego oraz nie zepsuć szwów.

Przez pierwszy tydzień przez pierwsze dni konieczne jest odstawienie używek np. papierosów. W trakcie około 2 tygodni należy unikać solarium, sauny, basenu oraz wszelkiego wysiłku fizycznego. Dentyści za każdym razem przypominają pacjentom, by nie dotykali palcami ani językiem obszaru wszczepu, żeby nie doprowadzić do powikłań. Absolutnym wymaganiem jest przestrzeganie wszelkich wyznaczonych wizyt kontroli u stomatologa, nawet jeżeli pacjent nie zauważa niepokojących objawów. Podczas wizyt, dentysta ocenia przebieg procesu leczenia oraz może zobaczyć, czy zespojenie implantu z kością przebiega pomyślnie. Po leczeniu implantologicznym wymagane są tylko częste wizyty kontrolne co najmniej dwa razy na rok.

http://www.dentysta-torun.eu/

Strona używa cookies
Ok