Kostka brukowa na tarasie

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była trwała i nie zniszczała zbyt prędko. Żeby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania to znaczy podbudowy, by nie dopuścić do osuwania się, ale również najlepszych surowców do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych i niedrogich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dobranie kształtu znacznie ułatwia ułożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast ogólna dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, kiedy niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej również można dopasować do swojego portfela mając na uwadze dostępną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, skoki temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Kluczową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na deszcze i śniegi czy przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat zmieniać kolor, przez co traci swoją estetykę. Bywa tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty wybijają się między szczelinami i wyrastają, ujmująco oddziałując na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać położony we właściwy sposób, co w wielu przypadkach wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Zazwyczaj podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Szczególnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, w postaci braku zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być trwały i by pełnił swoją rolę przez wiele lat. Należy unikać pozostawiania obszernych przerw między nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jeden obok drugiego, a przerwy zalać piaskiem z domieszką cementu. Niepoprawnie ułożony kamień nie utrzyma swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się kałuż i zastoin. Co więcej naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno czyścić taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy pomocy stempli oraz form. Taką metodą możemy uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, które bez trudu da się dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się w głównej mierze wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się lekkość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, dlatego że bez niego żaden z tych materiałów nie sprawdzi się w 100 procentach.

Usługi brukarskie

Strona używa cookies
Ok