Ocieplanie pianką PUR – uniwersalne zastosowanie

Mamy różne marzenia, dla większości jednym z nich jest wybudowanie domu. Realizacja takiego marzenia to ogromne wyzwanie logistyczne oraz finansowe. Idealna działka to istotny element planu jakim jest dom marzeń. Jest to jednak dopiero początek trudnych wyborów. Plan domu potrafi bardzo zaangażować. Przemyśleć trzeba nie tylko optymalną powierzchnię, ale też plan pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak aby każdy domownik miał swój własny kąt. Przeanalizować należy także o zachowaniu ciągów komunikacyjnych w projekcie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Ogromnym wyzwaniem jest także wybór właściwej metody ogrzewania. Nie w każdej miejscowości jest sieć gazowa. W takim przypadku przeanalizować trzeba montaż pieca węglowego lub olejowego. Wybór ten wpływa przez wiele lat na koszty ogrzewania, ale także na komfort na konieczność konserwacji pieca i komina.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Będzie trudno utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniach. Znaczące straty są efektem niedokładnie zaizolowanego poddasza. Dlatego kwestii ocieplenia nie należy bagatelizować. Sposób izolacji cieplnej domu ma znaczenie. Stosowane są różne materiały: styropian, wełna, korek czy ciesząca się coraz większą popularnością pianka poliuretanowa, nazywana dla uproszczenia pianką PUR.

Wybór jest ogromny

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do izolacji budynków jest spieniony polistyren. Posiada on wiele zalet:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednak nie nadaje się do ocieplania tych elementów domu, które są podatne na ogień – tyczy się to przede wszystkim elementów drewnianych. Opcją jest wełna izolacyjna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród specjalistów zajmujących się izolacją. Wełna jest ognioodporna, doskonale zabezpiecza przed denerwującymi dźwiękami. Izolowanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę trzeba zabezpieczyć przed nasiąkaniem przez zastosowanie folii zabezpieczających. Nie są to wszystkie sposoby ochrony domu przed nadmierna utrata ciepła. Coraz częściej fachowcy stosują piankę poliuretanową. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wariantach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Piankę tworzą dwa składniki:utwardzacz, jakim jest izocyjanian i poliol. Substancje te doprowadza się do odpowiedniej temperatury i później poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą używa się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i natychmiastowo twardnieje. W ten sposób powstaje jednolita warstwa, która dokładnie wypełnia każdą szczelinę. Pianka idealnie trzyma się prawie każdej powierzchni. Dodatkowe umocnienia są całkowicie niepotrzebne. Natryskiwanie trwa bardzo krótko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Ocieplanie pianką PUR – dwie wersje

Najczęściej piankę dzieli się na otwarto i zamknięto komórkową. Ta ostatnia stworzona została do zewnętrznej izolacji budynków. Poza ochrona przed wychłodzeniem stanowi także świetnym materiałem hydroizolacyjny, dlatego wykorzystywana jest do izolacji fundamentów. Zastosowanie jej od wewnątrz także jest możliwe. Ten typ pianki jest bardzo lekki. Ma porowatą strukturę przez co ocieplane elementy mają zapewnioną odpowiednią wentylację. Wykorzystuje się ją do ocieplania wnętrz.

Ocieplanie pianką PUR – korzyści

Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Używana jest jako produkt izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach przemysłowych. Ocieplenie z pianki PUR nie szkodzi alergikom. Pianka nie pyli się, dlatego nie jest niebezpieczna nawet dla wrażliwych osób. Pianka poliuretanowa jest nietoksyczna, nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Warstwa pianki poliuretanowej świetnie izoluje, w efekcie czego sprawdza się w nowoczesnym typie budownictwa. Następną pozytywną cechą jest odporność na wilgoć. Warstwa poliuretanu nie jest podatna na odkształcenia powstałe na skutek narażenia warstwy na wilgoć. Zastosowanie dodatkowych umocnień jest niepotrzebne, ponieważ świetnie przylega do drewnianych czy betonowych powierzchni. Mostki termiczne stanowią duży problem podczas ocieplania. Sprawiają one, że cała izolacja staje się mniej efektywna. Wykorzystanie pianki PUR minimalizuje ten problem. Poliuretan tworzy zwartą strukturę dlatego nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Daje to możliwość izolacji nawet złożonej więźby dachowej i to w błyskawicznym tempie. Dla porównania, ocieplenie z waty wymaga zaangażowania kilku fachowców.

Odpowiednie ocieplenie budynku to wydatek który trzeba przemyśleć i właściwie zaplanować. Przeanalizować trzeba wady i zalety każdego ze sposobów. Najczęściej stosowane materiały stosowane do termoizolacji od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest pianka poliuretanowa. Pianka poliuretanowa jest doceniana przez specjalistów i praktyków, zauważają oni jej mnogość zastosowań. Dużym plusem jest także krótki czas niezbędny do wykonania prac ociepleniowych. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budynkach mieszkalnych, ale także jako termoizolacja budynków przemysłowych i gospodarczych.

Strona używa cookies
Ok