Okna energooszczędne Toruń

Okna energooszczędne Toruń

Czym są okna pasywne?

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka umożliwia minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym wśród najbardziej znaczących elementów wpływających na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie efektywną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość większości okien energooszczędnych wlicza się w zakresie 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla większego efektu w energooszczędnym budownictwie pasywnym stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach izolacji termicznej. Jeśli chodzi o budowę ram okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz stosunkowo niewielki koszt. By okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych oraz zamieszczenia niezbędnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są przeważnie kupowane ze względu na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, by były pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Następnym rodzajem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości termicznej izolacji, z tego względu niezbyt często stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach pasywnych ramy robione są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zwykłe kierujemy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niska strata ciepła jest widoczną zaletą pod względem do kosztów przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Małe straty ciepła zapewniają pomniejszenie wykorzystania systemów grzewczych zimą oraz klimatyzacji w trakcie lata. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej zapłacimy za docieplenie budynku albo wychładzanie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile wydatek łączący się z montażem okien pasywnych będzie większy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną warto wspomnieć także o zadowalającej akustycznej izolacji. Odpowiednio zainstalowane okna pasywne niezwykle dobrze odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem i rozrostem pleśni i grzybów. Warto wskazać na zalety wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najważniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Trzeba ocenić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też właściwą wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp świeżego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Bezwartościowe będą doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie będzie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym wypadku rozważyć wynajęcie profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż sumiennie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, którymi będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu obniży działanie okna pasywnego, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Tuż obok dobrego montażu należy rozplanować usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna

Strona używa cookies
Ok