Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W branży budowlanej mamy szansę mieć styczność z dwoma podtypami pianki poliuretanowej: zamkniętokomórkową i z otwartymi komórkami. Piankę ze zwartymi komórkami o spójności szacunkowo 40 kg/metr sześcienny wykorzystuje się w pierwszej kolejności do zabezpieczania przed niskimi temperaturami oraz ocieplania hali magazynowych, wycieplenia pokryć dachowych oraz stropodachów, jak również w czasie tworzenia „zamrażarek”, a dokładniej izb chłodniczych do trzymania owoców oraz warzyw. Piankę PUR o większej gęstości (60kg/metr sześcienny) wykorzystuje się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, dachów poziomych, cokołów, podłóg (jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe) oraz do odgradzania przestrzeni, w których stykamy się z większym naciskiem. Tymczasem piankę otwartokomórkową najlepiej zastosować do ocieplenia poddaszy, pokryć, podłóg oraz ścian działowych wewnętrznych, hangarów dla szybowców lub lokali przemysłowych.

Pianka otwartokomórkowa jest uformowana z licznych „wylotów”, dzięki czemu potrafi „oddychać”, mianowicie powodować prawidłową wentylację lokum i wypuszczać nadmiernie dużą ilość pary wodnej. Zapobiega powstawaniu pleśni, zatem doskonale przydaje się do izolowania poddaszy. Ma nie tylko cechy odcinające, odprowadzające parę wodną i tłumiące. Jest nadzwyczaj lekka, nie obciąża poważnie budowli i kładzie się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Możemy wtedy wycieplać nią zadaszenia w wszelakim potencjalnym typie – chociażby te niezwykle skomplikowane. Jakie ma słabe punkty? Rzeczywiście żadnych, o ile ktoś jej nie spożytkuje do izolowania filarów, do czego zdecydowanie się nie nadaje. Powinniśmy pamiętać, że właściwie nie jest niepodatna na działanie ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami przynosi najefektywniejszą izolację i jest wyjątkowo niewrażliwa na czynniki atmosferyczne. Przeznacza się ją przeważnie do ochrony fundamentów, posadzek z ogrzewaniem podłogowym oraz do ocieplenia poddaszy. Ma przynajmniej 90% zaczopowanych otworów ma konkretną konsystencję, niedużą przepuszczalność i wyjątkowo dużą niewrażliwość na miażdżenie. Perfekcyjnie sprawdzi się do blokowania struktur metalowych, rurociągów lub wieżowców inwentarskich.

Która pianka PUR będzie najlepsza?

Wszystko jest uzależnione od tego, który komponent bloku będziemy zabezpieczać. Pianka z otworkami wymaga odrobinę mniej produktu, a co za tym idzie – jest bardziej oszczędna. Przelicznik izolacji jest troszkę niższy, lecz pomimo to daje ciepłotę w lokalu oraz jest pewną przeszkodą dla dźwięku. Jeżeli zamierzamy ocieplić poddasze, to warto przemyśleć sobie jej montaż. Należy też nadmienić, że trzeba w takiej sytuacji zatroszczyć się o wymuszony ruch powietrza, ażeby nigdy nie skraplała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Ogólnie rzecz biorąc powinniśmy kierować się regułą kompromisu między opłatą, przestrzenią, gdzie pianka będzie zagospodarowana i oporem termicznym. Na poddaszu pianka PUR musi posiadać co najmniej 10 cm (z zamkniętymi komórkami) bądź 20 cm (z oczkami), aby osiągała swoje zadanie.

Atuty pianki otwartokomórkowej: niezwykle dobra izolacja w czasie zimy, świetne wychładzanie w słonecznych miesiącach, wyciszanie hałasów, „oddychanie” przeciwdziałające kumulowaniu się oparów bądź wilgoci, korzystna cena, ekonomiczność, skuteczność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Walory pianki zamkniętokomórkowej: niezmiernie pokaźna niewrażliwość na nieprzyjazne warunki pogodowe, nieobecność mostków termicznych (wspaniała nieprzepuszczalność), materiał odporny na działanie ognia, właściwie nie obciążający budowy, niski przelicznik przewodzenia ciepła, niezawodna termoizolacja, duża hydroizolacja.

Pianka PUR – sprawdzi się w miejscu, w jakim inne techniki zawiodą

Połacie dachowe, jakie mają zagmatwane kształty, niezmiernie ciężko jest wycieplić przyjętymi metodami. Prezentują się one na pewno wspaniale, jednakże dla ekipy budowlanej stanowią ogromne wyzwanie. Jeśli postanawiamy ocieplenie poddasza, należy zamiast wełny mineralnej, zdecydować się rzeczywiście na piankę PUR (bezwarunkowo z otwartymi komórkami). To niezmiernie przydatna technologia zabezpieczania przed niskimi temperaturami i izolowania obszarów o niesymetrycznych profilach, więc z klinami na płaszczyznach połączeń belek. Dach trzeba koniecznie zawczasu odrestaurować, żeby uszczelnianie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę mamy możliwość aplikować prosto na blachę lub dachówkę. Blacha wcale nie może mieć korozji, a wszelkie dachówki muszą być nieuszkodzone. Przeprowadzenie zabezpieczenia pianką poliuretanową jest znacznie szybsze niżeli w przypadku kolejnych artykułów, przykładowo wełny mineralnej. Nie musimy obawiać się też przyspieszonej erozji, kurzenia, rozprowadzania oparów oraz wyjątkowo wolnego wysychania. Mamy pewność, że izolacja będzie dobra przez wiele lat, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co musimy zwrócić uwagę? Jakakolwiek firma, która wykonuje uszczelnianie pianką PUR musi w miejscu realizowania usługi mieć wszelakie obowiązkowe dokumenty, np. należyte oznaczenie materiału lub kartę techniczną towaru. Pracownicy muszą mieć ubraną odzież ochronną osłaniającą przede wszystkim drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Jednocześnie muszą posiadać badania u lekarza medycyny pracy (plus badania pozwalające na działanie na wysokości – jeśli jest to niezastąpione) oraz poświadczenie po zrobionym kursie BHP.

Strona używa cookies
Ok