Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

księgowość toruń biuro rachunkowe usługi prowadzenia księgowości

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość wielu osobom kojarzy się z pracochłonnym wypisywaniem grubych ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i zgiętą nad małym liczydełkiem oraz niezrozumiałymi rozliczeniami oraz niezbyt dobrym wynagrodzeniem Oczywiście niniejszy opis pasuje bardziej do kadru z filmu, niżeli do sytuacji prawdziwej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do specjalnych programów informatycznych, własnoręcznie w sumie nie tworzy żadnych dokumentów i nie zarabia przeciętnie (w szczególności jako główna księgowa w dużym przedsiębiorstwie).

„Buchalteria” jest najważniejszym resortem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wtedy, gdy jest wykonywana zdalnie i w następstwie tego jakakolwiek księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej fundamentalnych funkcji trzeba zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie badań statystycznych, zapisywanie danych do systemu księgowego, sumowanie opłat głównie dla wielorakich instytucji, przykładowo GUS.

Osoba znająca się na księgowości ma okazję równocześnie z nabywaniem zdolności starać się o lepszą posadę w firmie. Bez cienia wątpliwości najciekawszą pracą jest posada głównej księgowej, która kontroluje przepływ zasobów pieniężnych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami urzędowymi, steruje pracownikami oraz ma zawsze na oku postęp własnego działu.

Każda księgowa ma okazję ponadto otworzyć własną działalność gospodarczą, a więc rozwijać własne biuro rachunkowe oraz osobiście obsługiwać Klientów. Tu aczkolwiek pożądana jest zgoda Ministra Finansów – należy udokumentować wyspecjalizowanie w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (od razu po zakończeniu odpowiednich studiów). Aby otrzymać zatrudnienie jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości nie jest takie proste. Trzeba obowiązkowo znać wszystkie regulaminy, łącznie z takimi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi obligatoryjnie mieć więc szeroką wiedzę, gdyż to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku konieczne jest zrealizowanie studiów wyższych na specjalności księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalności na niektórych uniwersytetach mogą się troszeczkę od siebie odróżniać). Ogólnie rzecz ujmując nie chodzi tutaj o pokazanie tytułu magistra, tylko o wystarczającą wiedzę. A tej nie ma możliwości zdobyć na pozostałych profilach. Później księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, w przypadku kiedy pragnie, np. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą zabiegać osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich bądź podyplomowych).

Księgowa prócz kompetencji zaczerpniętych z codziennej praktyki, jest zobowiązana mieć dodatkowo umiejętności „przyrodzone”, np. perfekcję oraz wytrwałość w wykonywaniu wszelakich obowiązków. Malutki błąd w księgach potrafi mieć dramatyczne skutki dla całej firmy.

Jakie usługi świadczą biura rachunkowe?

Z pomocy kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne firmy (gdzie mamy kontakt z ogromnym transferem pieniędzy), ale również mniejsze oraz Klienci indywidualni. Księgowa może zaproponować każdemu Klientowi załatwianie spraw z działu prowadzenia księgi dochodów i wydatków (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, kadr i płac, tworzenia rozliczeń z US, a także projektowania sprawozdań, m. in. dla urzędu skarbowego. Dobrze jest wspomnieć, że obowiązkiem osoby zarabiającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy i szlifowanie umiejętności. Słowem, ukończenie studiów jest dopiero bazą do wykonywania takiego zajęcia, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy możliwość pozyskać ogromną liczbę Klientów.

W ostatnim czasie wyjątkowo rozpowszechniona stała się „księgowość online” bądź usługi „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takiej sytuacji Konsumenci w ogóle nie muszą opuszczać mieszkania czy instytucji, żeby ich rzeczy zostały dogodnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się w uprzednio omówionym miejscu oraz zabiera wszystkie formularze na potrzeby obliczeń. Czasem może również posiedzieć w firmie, dla której pracuje oraz tam w oka mgnieniu zająć się daną sprawą.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest idealnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od wielu lat realizują się w tej specjalizacji oraz w zasadzie nie pragną już podejmować pracy u kogoś. Otwarcie biura rachunkowego jest powiązane jednakże z paroma wymogami, m.in. dużymi nakładami środków finansowych. Koszt założenia indywidualnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy głównie od lokalizacji, w której miałoby ono się mieścić. W śródmieściu wypożyczenie lokalu biurowego będzie o wiele droższe niżeli na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że większość rachunków można komfortowo załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne przedsiębiorstwo księgowe jest naprawdę znakomitym wyjściem, zwłaszcza, gdy zaledwie zaczynamy przygodę z własną firmą. Do uruchomienia firmy księgowej potrzebne są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, uzyskanie dyplomu wyższej uczelni, certyfikat księgowego i niezbędne ubezpieczenie OC na kwotę najmniej 10 tysięcy euro.

Nie możemy sugerować Interesantom przypadkowym opłat, przykładowo takich, jakie znajdzie się w taryfikatorach różnych firm. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: poważaniem przedsiębiorstwa, położeniem biura i zakresem usług. Sporządzanie pełnej księgowości może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Powszechnie tworzy się podział na liczbę dokumentów.

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odnośnik tu – Księgowość Toruń

Strona używa cookies
Ok