Optymalizacja witryn

Optymalizacja witryn

WordPress oferuje sporo opcji pod względem tworzenia stron WWW, ich budowania oraz prowadzenia. Dzięki możliwościom WordPressa powstają witryny, które można bez problemu rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. Żeby optymalizacja witryny WWW na WordPressie była skuteczna, warto sprawdzić wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji oraz {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem bardzo korzystnym do optymalizacji stron WWW jest przygotowany przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie przede wszystkim analizuje czas, jakiego wymaga przeglądarka, żeby w pełni załadować stronę . Na podstawie danych Google ocenia witrynę w skali 0-100 punktów. I chociaż sam Page Speed nie podnosi pozycji, tak mała wartość punktowa może wpłynąć na jej obniżenie. To co ważne w tym narzędziu, to pełna analiza analiza danych, które oddziałują na taki albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, jakie elementy potrzebują zmian. Dla przykładu należy zmniejszać rozmiary obrazów, eliminować zasoby blokujące renderowanie, wyrzucać nieużywane kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Dobrze rozbudowanym narzędziem optymalizacji stron na WordPress jest też narzędzie Google Lighthouse, umieszczone w przeglądarce. Działa w sposób zbliżony do Page Speed Insight, ale jest trochę bardziej funkcjonalne, z uwagi na podział na 5 kategorii. Pierwszą jest performance, czyli wydajność witryny. Analizuje witrynę z uwagi na jej działanie. Ocenia m.in. czas ładowania witryny, wskazuje niepotrzebne kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do poprawy, żeby zwiększyć wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze ważna jest wygoda użytkownika. Analizowane są między innymi teksty alternatywne, zrozumiałość języka i odpowiednia struktura.

Kolejny parametr – best practices – ocenia funkcjonalność witryny internetowej pod względem zachowań użytkowników. Na przykład określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak właściwe rozmiary pokazywanych obrazów lub właściwe użycie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje witrynę także na podstawie SEO. Sprawdza na przykład zastosowanie meta opisów i atrybutu alt dodawanego do obrazów. Ostatnia z kategorii, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by oceniać, czy witryna posiada funkcję aplikacji dostępnej offline oraz czy poprawnie działa w formie uproszczonej. Tak dokładny audyt wskazuje wszystkie niedociągnięcia, które powinno się zmienić w kierunku optymalizacji witryny WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Test My Site w przeciwieństwie do Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się przede wszystkim na mobilnych urządzeniach. Najistotniejszej weryfikacji podlega czas ładowania witryny oraz sposób pokazania jej na komórkach. Test My Site oferuje ścisły raport pokazujący co należy zmienić. Dla przykładu odnajduje zasoby blokujące renderowanie, efektywność JavaScript, a także podpowiada wyrzucenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site wskazuje także ulepszenia, które pomogą dopasować stronę do potrzeb użytkownika, na przykład uruchomienie witryny offline dostępnej z każdego urządzenia. Test My Site with Google wskazuje także usprawnienia odnoszące się do takich działań, jak szybka metoda logowania, rejestracji oraz płatności. Google oferuje szeroki zakres narzędzi zwracających uwagę na istotne usprawnienia korzytnie wpływające na optymalizację witryny WWW.

Wtyczki do optymalizacji stron na WordPressie

Oprócz narzędzi oferowanych przez Google do optymalizacji stron www na Wordpresie można wykorzystać także przygotowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa uzyskuje się dostęp do bezpłatnych oraz płatnych wtyczek, które posiadają sporo funkcjonalnych dodatków, wzbogacających witryny WWW. Wtyczki połączone z optymalizacją mają za zadanie dodawanie funkcji, które oddziałują na jakość strony.

Autoptimize – celem tej wtyczki jest optymalizacja od strony kodów CSS oraz HTML. Za pomocą tej wtyczki redukowane są nieużywane znaki w kodzie HTML. Za jej pomocą możliwa jest także optymalizacja obrazów i czcionek. Oprócz tego wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, w ten sposób skraca czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, jaka sprawdza wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność SEO np. fraz kluczowych, atrybutów alt, meta danych oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych elementów, a sama wtyczka wskazuje odpowiednio zrealizowane elementy oraz takie, które należy poprawić w treści, żeby uzyskać jak najwyższe rezultaty optymalizacji witryny WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – odpowiada za czas ładowania witryny. Za pomocą tworzonych reguł poprawia wydajność witryny dzięki czemu wyświetla się ona o wiele szybciej. Kieruje tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem oraz na kompresję kodów np. HTML oraz CSS. Tą metodą przeglądarka zapisuje statyczne pliki w czasie pierwszego wyświetlenia strony, a przy następnych razach wyświetla ją bez obciążania serwera www.

Pozycjonowanie stron

Strona używa cookies
Ok