Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Decydując się na podróż trzeba zatroszczyć się o porządne przyszykowanie. Zwłaszcza gdy wybieramy się w góry lub czeka nas czasochłonne zwiedzanie, trzeba pamiętać nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas zachowują chłód lub ciepło herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie termosy turystyczne są uznawane za najlepsze i dlaczego? Zwykle przede wszystkim interesującym nas kryterium jest długość zatrzymywania zimna lub ciepła, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z uwagi na to warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Chcąc wybrać turystyczny termos powinniśmy zwrócić uwagę na parę kluczowych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy dany produkt spełni swoją funkcję w konkretnych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, struktura i materiały, z jakich termos jest wykonany. Im mocniej zależy nam na jakości, tym lepiej kupić termos stworzonego z dobrej jakości surowców, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i dodatnio wpływają na właściwe funkcjonowanie termosu.

Najlepiej też zastanowić nad tym, aby termos posiadał zewnętrzną powłokę, dzięki której mamy pewność, że turystyczny termos nie wysunie się nam z dłoni też w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Zwykle turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wędrówka tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki warto wybrać większy termos.

Najistotniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc sprawdzić, który turystyczny termos wybrać jest oczywiście długość utrzymywania temperatury. W tym przypadku znaczący jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie istnieje termos, który utrzyma przez długi czas tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im lepiej zapełniony termos, tym lepiej będzie on spełniał swoją funkcję. Aby jednak termos turystyczny okazał się użyteczny, musi posiadać odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeśli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie utrzyma temperatury.

Najbardziej popularne turystyczne termosy

W sklepach możemy kupić bardzo dużo turystycznych termosów, jednak szczególnie popularne i renomowane pochodzą od trzech firm, od lat projektujących tak samo termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także kubki termiczne (te mniej spisują się w trakcie długich wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród wielu pasjonatów wycieczek i podróży. Czym cechują się ich termosy turystyczne?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy firmy Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Tworzone od prawie stu lat termosy z wkładem stolowym są mocno trwałe i przez lata sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem firmy są tak trwałe, że mogą przetrwać wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz elementów struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo dobra. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z upływem przemijających godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną tak samo znaną i często polecaną firmą produkującą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy w produkcji kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości zatrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można czyścić tylko korek, choć nie tyczy się to każdego modelu. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może niszcząco wpłynąć na ich zdolność do zatrzymywania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Strona używa cookies
Ok