Implanty i korony stomatologiczne

Implanty i korony stomatologiczne

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest współcześnie najnowocześniejszą dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i naprawie ubytków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący usunięty lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na zamocowanie nowej korony zębowej w położeniu brakującego zęba. Implanty umieszcza się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba przyczepiana jest na dobre i dopasowywana kolorem i teksturą do pozostałych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować pojedyncze zęby, a także całe łuki zębowe. Implanty podnoszą komfort pacjenta przy jednocześnie najwyższym standardzie estetycznym. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z dostępnych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY ZĘBÓW?

Wszelkie ubytki zębowe wskazuje się do natychmiastowego odbudowania. Wskutek utraty zęba zwiększa się ryzyko wytworzenia się problemów zdrowotnych. Sąsiadujące zęby mogą przesuwać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do utraty zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Najczęściej implanty wstawia się w przypadku braku pojedynczych zębów albo z uwagi na estetykę. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadająca się szczęka, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębowe zastępują protezy, które są często źle dopasowane i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, w trakcie której dokonuje się dogłębną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie konieczne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog aplikuje implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego, zabieg jest bezbolesny. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Typ implantów zawsze wybiera lekarz stomatolog, a przed wyborem obowiązkowa jest konsultacja. Najbardziej znane z nich i najczęściej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia ciągły czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów stomatologicznych jest ich estetyka. Choć implant nie powinien być odkryty, w niektórych przypadkach dochodzi do odsłonięcia obszaru szyjek zębowych , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, zwane także implantami ceramicznymi. Uważane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ imitują naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz wpływ czynników zewnętrznych – na przykład korozję, a także wahania temperatury otoczenia.

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i silnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu usuwają niepewność tak, jak jest w przypadku źle dopasowanych protez. Nie ma konieczności piłowania zdrowych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Oprócz tego chronią przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają poprawne funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed wstawieniem implantu obowiązkowe jest zrealizowanie szeregu badań. Lekarz ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan sąsiadujących zębów. Zwykle organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak jest sporo przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów odbierają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Także dolegliwości jamy ustnej i przyzębia, na przykład parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko odrzucenia. Prawidłowy zabieg minimalizuje to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pokazać się również ból, na który zaleca się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku powiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa na konsultację.

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wstawienie implantów zębowych to jeden z najdroższych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 5 000 zł za jedną śrubę. Do kosztów należy także wliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są różne i uzależnione od ich typu. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena jest wyższa. Może to być koszt rzędu od 500 do 1 400 zł.

Po przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4,5 do 10 tysięcy zł.

Strona używa cookies
Ok