Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

Endodoncja Toruń - Leczenie kanałowe bezbolesnie i skutecznie ile zabiegow

DENTYSTA BEZ BÓLU- CZY TO MOŻLIWE?

Każdy z nas choć raz w życiu, oczekując pod drzwiami gabinetu dentystycznego, słyszał wrzaski cierpienia. Niewykluczone, że przydarzyło ci się także bohatersko poprosić o zabieg bez znieczulenia, co finalnie skończyło się ogromnym bólem i strachem przed dentystą. Natomiast inna część osób wręcz do przesady boi się nie tyle borowania, co igły. Badania pokazują, że 39% Polaków boi się chodzić do stomatologa. Nie dziwi nas zatem informacja, że 99% Polaków ma próchnicę. Zaniedbane zęby mogą skończyć się bardzo poważnymi kłopotami dla ogólnego stanu organizmu, dlatego nowoczesna stomatologia wychodzi naprzeciw wszystkim lękom swoich pacjentów i proponuje coraz to nowsze sposoby znieczuleń.

Dla tych, co mdleją na widok igieł…

Każdy z nas ma jakieś lęki. Są tacy, którzy źle czują się w małych pokojach, inni przesadnie boją się węży, natomiast są i tacy, którzy odczuwają paniczny strach na widok igieł. Jest to lęk zupełnie zwyczajny i nie trzeba się go wstydzić. Duża grupa ludzi nie wie o możliwościach dzisiejszej stomatologii i wciąż funkcjonuje w świecie, gdy lekarz był w stanie usunąć nam ząb „na żywo”, ponieważ „skończyły się limity znieczuleń”. Jeśli obawa przed najmniejszym nawet bólem jest dla ciebie nie do przezwyciężenia, można przemyśleć zastosowanie nowoczesnych metod znieczulania. Poniżej opisujemy najciekawsze z nich:

-„magiczna różdżka”- jest to elektroniczna metoda zwalczania bólu. Przyrząd ten przypomina kształtem różdżkę lub długopis, dlatego często jest nazywane z niemieckiego „Wand” albo po prostu „magiczna różdżka”. Najczęściej tę metodę wykorzystuje się w gabinetach stomatologicznych dla dzieci, ponieważ płyn znieczulający jest dawkowany przez przyrząd, który nie powoduje bolesnego wtłoczenia leku w dziąsło. Nie widzimy też żadnej strzykawki. Niewątpliwym plusem tej metody jest także brak efektów ubocznych- policzki i język pozostają sprawne, zatem możemy po takim znieczuleniu bez problemu mówić. Częściowy paraliż przy znieczuleniu standardowym nierzadko powoduje nieprzyjemne wrażenia a nawet ataki histerii.

-gaz rozweselający- Wykorzystanie podtlenku azotu w mieszance z tlenem, jest bardzo przyjemnym i częstym sposobem znieczulania. Gaz rozweselający uspokaja, odpręża i nieznacznie otumania, dzięki czemu jest nam o wiele łatwiej oddać się „pod skalpel” specjalisty, zamiast panicznie cofać głowę. Ta technika walki z bólem jest również bardzo często używana w trakcie wizyt dla dzieci. Jej największe plusy, to brak konieczności korzystania z igieł. Gaz nie powoduje też drętwienia w jamie ustnej. Inhalatory, przez które podawany jest podtlenek azotu bardzo często pachną owocami, co jest dodatkowym plusem dla pacjenta. Bywa, że pacjenci są w tym stopniu zrelaksowani, że zasypiają na krześle dentystycznym i budzą się dopiero, kiedy „jest już po”.

-żel, plaster, spray- Na nasze specjalne życzenie stomatolog może także wykorzystać specjalny plaster, żel lub spray. Lek ten po przyłożeniu go do dziąseł znieczuli miejscowo posmarowany obszar i łatwiej będzie nam przyjąć preparat podawany w strzykawce.

2. Hipnotyzowanie, relaksowanie i inne bólu uśmierzanie

Rozwój stomatologii obfituje w coraz więcej metod niekonwencjonalnych. Istnieje coraz więcej ośrodków dentystycznych, które proponują znieczulanie za pomocą specjalnych metod, na przykład utrzymanych w konwencji hipnozy. Te metody w Polsce pozostają jednak w sferze ciekawostek, chociaż są bardzo skuteczne. Metody „hipnotyczne” polegają na zastosowaniu specjalnych programów, które emitują uspokajające melodie i fale dźwiękowe o zróżnicowanym natężeniu. W ten nasz organizm jest wprowadzany w błogi stan odprężenia, co pozwala nam się uspokoić w trakcie zabiegu i bez paniki oddać w ręce stomatologa. W niektórych gabinetach pacjent podczas zabiegu dostaje także okulary Virtual Reality. Dzięki nim może „poszybować” do innego świata, oglądając piękne, realistyczne pejzaże i słuchać pasującej do wizualizacji muzyki.

3. Strzykawka bezigłowa

Strzykawka bezigłowa- jest to narzędzie podobne do „magicznej różdżki”. Powinno ułatwiać podawanie środka znieczulającego do tkanek miękkich i niwelować uczucie „rozpychania” dziąsła przez wlewany weń płyn. Strzykawka bezigłowa ma wygląd małego pistoletu. Gadżet ten stopniowo podaje nam lek, dzięki czemu nie jest to aż tak bolesne jak normalna igła.

4. Kto powinien unikać znieczuleń?

Perspektywa korzystania z zabiegów u stomatologa bez możliwości znieczulenia, może być paraliżująca. Jeżeli nie masz żadnych przeciwwskazań, zawsze należy poprosić o znieczulenie. Żyjemy w XXI wieku, szkoda się więc niepotrzebnie katować. Są jednak sytuacje, kiedy należy stomatologa uprzedzić, że podanie zwyczajnego preparatu zmniejszającego ból nie jest możliwe. Jako częste przeciwwskazanie do zastosowania znieczulenia podawana jest ciąża. Badania udowodniły, że znieczulenie miejscowe nie wpływa niekorzystnie na rozwój dziecka, zatem śmiało możesz iść do dentysty , jeśli jesteś w ciąży. Warto jednak poinformować o tym fakcie dentystę, który ewentualnie dobierze słabszy preparat, albo zmniejszy trochę jego dozę. Bardzo istotnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia u dentysty jest stosowanie leków, które rozrzedzają krew. Do tej grupy leków wliczamy m. in. aspirynę, dlatego jeżeli np. dzień przed wizytą u stomatologa zażywałeś aspirynę, obowiązkowo poinformuj o tym stomatologa. Dentysta musi też wiedzieć, jeśli masz szczególne uczulenia na określone produkty lub leki.

Stomatolog

Strona używa cookies
Ok