Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam trawnik, na którym będziemy mogli zagrać z dziećmi w piłkę. Godzinami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Czego potrzebujesz?

Od tego trzeba zacząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, dom mający około sześćdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przeanalizować należy też sprawę garaży. W obecnych czasach jedno miejsce często okazuje się niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy poszerzenie istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. . Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej ustronnego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Bardzo często znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają własny charakter i klimatyczne wnętrze. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest kluczowe. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto jest jej właścicielem, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z opłatami.

Miejsce wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę nieruchomości na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście znaczące sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do sprawdzenia. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Warto przejrzeć też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeanalizowanie akt przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla wielu spośród nas istotna jest też sprawa ogrzewania. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Gdy decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Kupno domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

mieszkania.torun.pl

Strona używa cookies
Ok