Dlaczego warto podjąć leczenie zachowawcze w gabinecie dentystycznym

Dlaczego warto podjąć leczenie zachowawcze w gabinecie dentystycznym

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym

Celem leczenia zachowawczego jest dbanie o zdrowie zębów pacjenta w głównej mierze wtedy, kiedy dostrzegamy początkowe problemy zębów. Zaczątki najczęściej występujących dolegliwości zębów, przyzębia oraz dziąseł da się wykryć już we wczesnym etapie w trakcie regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Dentysta stosuje leczenie zachowawcze, żeby przedłużyć zdrowie jamy ustnej, zanim problem się nawarstwi.

Z reguły pierwszym i podstawowym objawem, mówiącym o tym, że tworzy się coś niedobrego jest pojawiający się ból zęba. W tego typu sytuacji nie warto próbować leczenia sposobami domowymi, co nie zniwelują problemu, a najlepiej szybko przyjść do dentysty. W gabinecie stomatologicznym stomatolog przeprowadzi odpowiednie badania i oceni problem, a potem określi odpowiednią metodę leczenia. Przeważnie przy pierwszych sygnałach leczenie zachowawcze będzie wystarczające, aby usunąć problem, jeżeli jednak przypadek jest głębszy, dentysta będzie musiał sięgnąć po bardziej skomplikowane leczenie.

Najbardziej znane choroby zębów

Konieczność stosowania leczenia zachowawczego wynika ze stanu zdrowia zębów. Znaczna liczba chorób zębów pojawia się od zbyt małej higieny jamy ustnej. Dentyści powtarzają, że najczęstsze choroby rozwijają się z powodu nieprecyzyjnego czyszczenia zębów, przez co resztki pokarmów odkładają się na zębach co z biegiem czasu twardnieje i staje się niełatwym do wymycia szczoteczką nazębnym kamieniem. Zgromadzone tą metodą bakterie przeważnie są początkiem poważniejszych problemów.

Próchnica – to zakaźna choroba, jaka bez trudu przechodzi z zęba na ząb, a także między różnymi osobami. Z reguły próchnica atakuje twarde tkanki zęba, a nieleczona z czasem psuje je dogłębnie. Im dalej dotrze próchnica, tym ciężej będzie ją usunąć. Pierwsze objawy próchnicy usunie leczenie zachowawcze. Kiedy wejdzie do niższych warstw niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najtrudniejszych przypadkach skutkiem może stać się też potrzeba wyrwania zęba.

Zapalenie miazgi zęba – z reguły powstaje w wyniku ignorowania próchnicy, ale jest również skutkiem przeciążenia zęba od wielokrotnych zabiegów albo sporej ilości plomb. Zapalenie miazgi zęba jest trudnym do leczenia problemem zarówno z uwagi na to, że pest powodem ciężkiego do zniesienia bólu, ale dlatego że z czasem może przejść się także na kość.

Zgorzel zęba – jeśli pacjent pozostawi problem zapalenia miazgi zęba albo nie wypełni leczenia zachowawczego, choroba może się pogłębić i przez to powstanie zgorzel zęba. To taki rodzaj stanu zapalnego, a jego bolesnym wynikiem mogą stać się zmiany kości w pobliżu korzenia zęba. Przy tak zaawansowanej przypadłości leczenie zachowawcze nie wystarczy.

Jakie są najczęściej występujące choroby przyzębia i dziąseł

Tak jak w przypadku chorób zębów, największym czynnikiem pojawiania się chorób dziąseł i przyzębia jest brak skrupulatnej higieny. Najczęściej pojawiające się choroby przyzębia oraz dziąseł da się zauważyć ze względu na zbliżone do siebie objawy pojawiające się w jamie ustnej. Będą to te objawy jak: krew przy szczotkowaniu, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na ciepło i zimno, nieprzyjemny zapach , a nawet poruszanie się zębów. Te objawy mówią o rozwijającej się chorobie dziąseł, która wymaga natychmiastowego leczenia lekarza.

Zapalenie dziąseł – z reguły jest głównym symptomem świadczącym o dolegliwości. Czerwone, często spuchnięte dziąsła dają znak, że trzeba się zgłosić się do stomatologa.

Krwawiące dziąsła – jeżeli pacjent zauważy podczas szorowania zębów krew, jest to sygnał głębszego problemu zębów i dziąseł. Z reguły mówi dentyście, że dziąsła są znacznie osłabione, co może przyczynić się do rozchwiania, a także wypadania zębów.

Parodontoza – czyli zapalenie przyzębia, jest najcięższą pośród chorób dziąseł i przyzębia. Początkowym objawem paradontozy jest nadwrażliwość oraz zapalenia dziąseł, po czym kiedy problem pogłębia się, pojawia się krwawienie w trakcie mycia. W finale zęby będą wypadać.

W jaki sposób leczenie zachowawcze przeciwdziała chorobom zębów, dziąseł i przyzębia

Zobaczyliśmy już, że najczęstszą przyczyną tworzenia się poważnych chorób zębów, dziąseł i przyzębia jest niepoprawna higiena jamy ustnej. Choroby bez trudu przenoszą się z zębów na dziąsła, dlatego żeby przeciwdziałać rozrastaniu się chorób, należy regularnie odwiedzać stomatologa. W ciągu wizyty lekarz bada ogólny stan zdrowia jamy ustnej, a jeżeli zauważy coś niepokojącego, może od razu naprawiać oferując leczenie zachowawcze.

Pierwszym krokiem leczenia zachowawczego jest aplikacja miejscowego znieczulenia, by zapewnić pacjentowi komfort. Bezbolesne leczenie gwarantuje pacjentowi bezpieczeństwo. Ponadto istotne jest założenie koferdamu, czyli specjalnego materiału gumowego. Jego przeznaczeniem jest oddzielenie leczonego zęba od innych zębów, w ten sposób także tkanki będą zabezpieczone.

Po całkowitym przyszykowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest opracowanie zęba. Dentysta usuwa zainfekowany próchnicą obszar. Najistotniejszym działaniem tego kroku jest precyzja dentysty. Po wyleczeniu próchnicy zostaje ubytek, który trzeba wypełnić. Ostatnim krokiem leczenia zachowawczego jest odtworzenie kształtu, koloru oraz prawidłowych funkcji zgryzu zęba. Dzięki wypełnieniu stomatolog zatroszczy się o to, żeby pacjent miał kształtny oraz estetyczny ząb, jaki w dopasowany sposób będzie stykał się z pozostałymi.

Dzięki temu wiemy, że leczenie zachowawcze znajduje się na liście wśród najważniejszych zabiegów dentystycznych. Częste kontrole zębów oraz leczenie dają gwarancję wielu lat bez bólu i skomplikowanych zabiegów.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Strona używa cookies
Ok