Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Najwyższą korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka pozwala na zmniejszanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najistotniejszych elementów oddziałujących na skuteczność tego rodzaju budownictwa jest użycie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze efektywną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im mniejszą wartość ma ten współczynnik tym skuteczniejsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, ale ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, przeważnie to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości oraz stosunkowo niską cenę. By jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg sześciu wewnętrznych komór oraz aplikacja potrzebnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na elegancję i estetykę. Zazwyczaj, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich główną zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości izolacji termicznej, z tego powodu rzadziej wykorzystuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju pasywnych oknach ramy robione są z drewna w złączeniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych przede wszystkim skupiamy uwagę na ich zdolność termoizolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Minimalne straty cieplne gwarantują zniżenie eksploatacji systemów cieplnych zimą oraz klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie budynku albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z zastosowaniem okien pasywnych okaże się większy z zestawieniu do niepasywnych okien, oszczędności płynące z wysokiej termicznej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć też o dobrej akustycznej izolacji. Właściwie zainstalowane okna pasywne efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są wytrzymałe na stłuczenia, z kolei porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty potwierdzające klasę danego okna. Trzeba zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza i tym samym nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym aspektem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować profesjonalistę, jaki przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do pojawiania się termicznych mostków, przez które będziemy tracić ciepło. To w mocno zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeżeli zależy nam na optymalnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak unikniemy przegrzania i konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok