Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, w którym odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o podstawy i rozpocząć projektowanie ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Nim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest teren, na którym powstanie ogród. Należy zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pomoże sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie każdego z pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak uważać, by unikać sztywnych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak połączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które złaczą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przedobrzyć z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by otrzymać ogród w wybranym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być właściwe w stosunku do zamierzonego efektu tak, by powstała spójna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich zbytnio oraz, by kable elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umieszczać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To projektant pomoże odpowiednio dopasować je do oczekiwań klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się także na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w projektowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, aby raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok